Powstało przed 120 laty, jako stowarzyszenie integrujące inżynierów - początkowo górniczych i hutniczych - ze wszystkich trzech zaborów. Dzisiaj, skupiając 14 tys. członków zrzeszonych w 166 kołach jest drugą co do wielkości organizacją wchodzącą w skład Naczelnej Organizacji Technicznej. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa świętowało swój jubileusz w czwartek, 6 grudnia, w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Gości przybyłych na uroczystość przywitał prezes SITG prof. Wiesław Blaschke. W wypełnionej po brzegi sali zasiedli między innymi Piotr Litwa, prezes WUG, Andrzej Gościnniak, wiceprzewodniczący Sejmiku, Piotr Uszok, prezydent Katowic, prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny GIG, prof. Piotr Czaja, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, prof. Marian Dolipski, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Andrzej Tor. Wiceprezes JSW, Janusz Olszowski, prezes GIPH, a także byli prezesi Wyższego Urzędu Górniczego: Wojciech Bradecki i Jerzy Malara, przedstawiciele kadry zarządzającej kopalń, samorządów i związków zawodowych. Na uroczystość przybyły także delegacje siostrzanych organizacji ze Słowacji i Węgier.
List gratulacyjny na ręce zarządu Stowarzyszenia przesłał Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Goście mieli okazję obejrzeć film "Wspólnota celów" wyprodukowany z okazji jubileuszu SITG przez Telewizję Katowice. Zarys historii Stowarzyszenia na przestrzeni 120 lat działalności przedstawił sekretarz generalny SITG Eugeniusz Ragus, który podkreślił także, że Stowarzyszenie w ciągu ostatnich 20 lat w szczególności skoncentrowało się na najmłodszym górniczym pokoleniu.
Prezes Wiesław Blaschke, prezentując misję i program działalności SITG podkreślił, że dewizą organizacji jest integrowanie środowiska górniczego i kultywowanie szacunku dla tradycji.
Jubileusz był także okazją do uhonorowania Laurem Zasług dla SITG osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie Stowarzyszenia.
W galerii: Uroczystości 120-lecia SITG. Katowice, 6 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.