Tworząc politykę klimatyczną Unia Europejska popełniła wiele błędów i trzeba je teraz jak najszybciej naprawić - przyznał dziennikarzowi portalu góniczego nettg.pl Karsten Neuhoff z Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego w Berlinie, którego zadaniem jest sporządzanie ekspertyz dla potrzeb rządowych.
Podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Berlinie (5 grudnia), Karsten omawiał prognozy gospodarcze dla Niemiec w kontekście zmiany polityki energetycznej kraju, które planuje rząd Angeli Merkel.
Niemcy oficjalnie już przyznają, że obecny model funkcjonowania mechanizmów służących redukowaniu emisji dwutlenku węgla w toku procesów przemysłowych zmierza w złym kierunku. Mało kto spodziewał się, że na koniec br. cena jednostki emisyjnej będzie oscylowała w okolicach 7 euro. Zakładano bowiem minimum na poziomie 40 euro. Obecna sytuacja sprzyja więc paradoksalnie produkcji energii węglowej w konwencjonalnych elektrowniach. Na problemy napotyka również tzw. handel nadwyżkami emisji.
- Zakładano, że będzie większe zainteresowanie ich nabywaniem. Wprost przeciwnie, handel dużymi ilościami pozwoleń okazuje się ryzykowany i banki odmawiają kredytowania tego typu inwestycji - podkreśla Neuhoff.
Wygląda więc na to, że kwestie zmiany kierunków polityki klimatycznej będą dominować na unijnym forum w przyszłym roku. Zaangażowani w transformację energetyczną kraju Niemcy wyraźnie podkreślają, że jeśli proces transformacji energetycznej ma się im udać, to musi być wspierany politycznie przez wszystkie kraje członkowskie.
Wiadomo już na pewno, że Niemcy będą starać się także przekonywać stronę polską do rezygnacji z rozwijania energetyki atomowej, choć jak zastrzegł Berthold Goeke z niemieckiego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego, jego kraj nie chce wcale świecić przykładem na zewnątrz.
Ponadto nasi zachodni sąsiedzi mają zamiar namówić nas do kompromisu w sprawie europejskich celów redukcji emisji CO2 podczas szczytu klimatycznego w stolicy Kataru, Dausze, tak by Unia mogła zobowiązać się do trzydziestoprocentowego celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.