Górnicza orkiestra kopalni Wieczorek witała w poniedziałek 3 grudnia przed gmachem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego uczestników uroczystej akademii barbórkowej Katowickiego Holdingu Węglowego.
Już w foyer teatru gości spotkania witał zarząd firmy.
Zrazu sala rozbrzmiała hymnami państwowym i górniczym. Kiedy już umilkło "Niech żyje nam, górniczy stan..." uczestnicy uroczystości stojąc zastygli w ciszy, oddając hołd zmarłemu przed kilkoma dniami byłemu wiceministrowi gospodarki i wieloletniemu prezesowi Katowickiego Holdingu Węglowego Eugeniuszowi Postolskiemu oraz wszystkim górnikom firmy, którzy zginęli w wypadkach przy pracy. Chwilę powagi i zadumy wypełnił jedynie płacz trąbki z dźwiękami "Ciszy".
Tuż po niej raz jeszcze wrócił powitalny ceremoniał. W pierwszych rzędach widowni zasiedli m. in. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, członkini zarządu Województwa Śląskiego Aleksandra Banasiak, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, przewodniczący Światowego Kongresu Górniczego Józef Dubiński, śląscy posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz samorządowych miast, w których spółka prowadzi wydobycie, liderzy związkowi, a także liczni przyjaciele spółki ze świata nauki oraz firm i instytucji na co dzień współpracujących z Katowickim Holdingiem Węglowym.
Prezes KHW Roman Łój rozpoczął swoje wystąpienie od podziękowań, adresowanych do niespełna 20-tysięcznej załogi firmy.
- Pragnę podziękować całej załodze za codzienny trud, za poświęcenie i otwartość, z jaką wykonujecie ten ciężki i niebezpieczny zawód, za odwagę z jaką stawiajcie czoła zagrożeniom i wyzwaniom, wydzierając naturalne skarby ziemi. Ale trzeba też otwarcie powiedzieć: nadal mamy za dużo awarii i przestojów, nie trafionych decyzji i błędów w pracy. Gorąco zatem proszę, aby każdy pracownik od dyrektora do guzikarza, od przodowego ściany do sygnalisty, przekraczając bramę kopalni miał stale pełną świadomość, że od tego, jak wykona swoją pracę zależy los całej firmy - mówił Roman Łój.
Spoglądając w przyszłość prezes Łój szczególnie akcentował kurs spółki na nowoczesność.
- Katowicki Holding Węglowy kładzie ogromny nacisk na innowacyjność i rozwój nowych technik produkcji. To w kopalni Wieczorek w drugim kwartale przyszłego roku uruchomiony zostanie podziemny generator zgazowania węgla. To w kopalni Mysłowice-Wesoła Państwowy Instytut Geologiczny na zlecenie Ministerstwa Środowiska i za środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska rozpocznie prace nad wyprzedzającym odmetanowaniem pokładów węgla otworami z powierzchni. To w kopalni Wujek uruchomiono instalacje do przerobu odpadów pogórniczych na kruszywa budowlane. To Katowicki Holding Węglowy jest sygnatariuszem Europejskiej Platformy Bezpieczeństwa. W dniu dzisiejszym uruchomiliśmy drugą już w naszej firmie - po Mysłowicach-Wesołej - elektrociepłownię zasilaną metanem z odmetanowania wyrobisk. Kolejna powstanie w przyszłym roku w ruchu Śląsk kopalni Wujek. W ten sposób metan, będący dotychczas naszym śmiertelnym wrogiem, staje się cenną kopaliną towarzyszącą, a wdrożone rozwiązania pozwalają na poprawę bezpieczeństwa, zwiększanie wydajności ścian poprzez zmniejszanie ograniczeń w ich postępach, ograniczanie opłat za emisję metanu do atmosfery oraz produkcję energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby poszczególnych kopalń. Zdobyte doświadczenie oraz zakres już prowadzonych prac pozwalają na stwierdzenie, że od przyszłego roku uzasadnione stanie się mówienie o eksploatacji i gospodarczym wykorzystaniu metanu - mnożył przykłady takiego nowoczesnego podejścia Roman Łój.
- Jesteśmy w stanie zbudować firmę odporną na zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne, gwarantującą wszystkim pracownikom bezpieczną i stabilną pracę oraz godziwe wynagrodzenie - przekonywał na koniec prezes.
Także minister Elżbieta Bieńkowska zachęcała, aby, pamiętając o tradycji i przeszłości, jasno spoglądać w przyszłość.
- Ten przemysł jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat będzie dawał zatrudnienie, zarobki, środki na wychowanie dzieci, a całej Polsce prąd i ciepło - takiego właśnie jasnego spojrzenia w przyszłość życzyła minister Bieńkowska.
W tym samym duchu życzenia zdrowia i górniczego szczęścia przekazał gospodarzom uroczystości wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa.
W swoim wystąpieniu metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreślał wartość wspólnoty pracy i modlitwy, jakim jest górnicze środowisko. Zarządowi KHW dziękował m. in. za dobra, jakimi są miejsca pracy oraz pamięć i wsparcie dla rodzin ofiar wypadków przy pracy.
- Chcę modlić się razem z Wami i za Was nie tylko z okazji święta Waszej patronki o boże błogosławieństwo, o górnicze szczęście i o to, aby święta Barbara nie zaniedbywała swoich obowiązków wobec Was - powiedział hierarcha, uhonorowany w chwilę później przez Romana Łoja odznaką honorową Zasłużony dla Katowickiego Holdingu Węglowego.
Podziękowania, gratulacje i życzenia osobistej pomyślności oraz dumy i satysfakcji z podtrzymywania tradycji górniczych przesłali w listach do uczestników akademii szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Michałowski oraz wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak.
Utrwalonym barbórkowym obyczajem świąteczne spotkania są okazją do wyróżniania najzacniejszych pracowników. Tak było również w poniedziałkowy wieczór.
Złote medale Za długoletnią służbę minister Elżbieta Bieńkowska oraz prezes KHW Roman Łój wręczyli Tadeuszowi Czyżowi, Hannie Dudzie, Jackowi Franczakowi, Krystynie Karolczak, Antoniemu Malinowskiemu, Annie Margis, Tadeuszowi Parzykowi, Jackowi Szczęsnemu i Zofii Ułart. Dalszych pięć osób zostało wyróżnionych srebrnymi, a dwie - brązowymi medalami.
Później scenę zdominowała górnicza generalicja. Do rangi generalnych dyrektorów górniczych III stopnia zostali podniesieni Jarosław Kwieciński, Aleksandra Stańczyk i Dariusz Wójcik. Aktów ich nadania dokonali minister Elżbieta Bieńkowska i prezes Roman Łój.
Wśród wyróżnionych był również przewodniczący rady nadzorczej KHW prof. Jan Klimek, uhonorowany medalem pamiątkowym Honor i Chwała.
Kolejne wyróżnienia były przejawem znaczenia, jakie w katowickiej firmie przywiązuje się do bezpieczeństwa pracy. Po rozstrzygnięciu konkursu "Bezpieczny pracownik kopalni" zdobyte w nim miana oraz łączące się z nimi nagrody odebrali m. in. Piotr Fafiński z kopalni Mysłowice-Wesoła, Piotr Mołczan z Wieczorka i Krzysztof Izmer z Wujka.
W artystycznej części akademii jej uczestników bawiła Żeńska Orkiestra Salonowa KHW pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego z gwiazdą wieczoru tenorem Vincentem Schirrmacherem i mezzosopranistką Alicją Węgorzewską.
W galerii: Barbórka Katowickiego Holdingu Węgloweego. Katowice, 3 grudnia 2012 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.