Przebieg eksploatacji górniczej pod Bytomiem w drugim i trzecim kwartale 2012 r., zamierzenia eksploatacyjne kopalń w najbliższym półroczu oraz sprawozdanie z realizacji napraw szkód górniczych to tematy poruszone podczas posiedzenia zespołu porozumiewawczego dla miasta Bytomia, które odbyło się w miniony czwartek, 22 listopada. Zespół porozumiewawczy dla Bytomia istnieje od listopada 2011 r.
To stała komisja, która rozpatruje sporne sytuacje, wynikające z oddziaływania kopalń na powierzchnię. W jego skład, oprócz przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego i Centrali KW, wchodzą prezydent i wiceprezydent miasta, dyrektorzy kopalń Bobrek-Centrum i Piekary, które prowadzą eksploatację górniczą pod terenem Bytomia, przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Zakładu Górniczego EKO-PLUS oraz Centralnej Pompowni Bolko.
- Jednym z głównych tematów spotkania, któremu przewodniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach Roman Sus, było odwadnianie niecek bezodpływowych, powstałych na terenie miasta, oraz zwrot kosztów zabezpieczeń budowanej obwodnicy Bytomia - informuje Remigiusz Ziarno, dyrektor Biura Ekologii i Gospodarki Złożem Kompanii Węglowej.
Jak wyjaśnia dyrektor Ziarno, Kompania Węglowa 12 września przystąpiła do ugody trójstronnej, zawartej pomiędzy miastem a SRK, dotyczącej utrzymywania bezpiecznego poziomu wód w zalewiskach bezodpływowych przy pomocy przepompowni stacjonarnych. Natomiast w związku z zakończeniem budowy obwodnicy północnej Bytomia Kompania refinansuje miastu koszty zabezpieczeń wykonanych ze względu na przyszłe wpływy eksploatacji górniczej. Na spotkaniu omówiono także wyniki inwentaryzacji obiektów budowlanych w rejonie przewidywanych wpływów planowanej eksploatacji w 2012 i 2013 r., wykonanej przez Instytut Techniki Budownictwa. Na podstawie ekspertyzy zabezpieczono 55 obiektów budowlanych, dodatkowo zwiększając ich odporność na przyszłe wpływy eksploatacji.
- W wyniku aktualnie prowadzonej eksploatacji ujawniły się szkody w zabudowie na terenie parafii ewangelickiej oraz domu dziecka w dzielnicy Miechowice. Obiekty te znajdują się pod bieżącym nadzorem budowlanym, prowadzonym przez Instytut Techniki Budownictwa w Katowicach. Szczegółowe obserwacje tego rejonu prowadzą również pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa. Po ujawnieniu się wpływów firmy specjalistyczne w trybie awaryjnym usuwają wynikłe szkody, a po ustabilizowaniu się sytuacji kopalnia niezwłocznie przystąpi do kapitalnego remontu tych obiektów - deklaruje Leonard Klabis, dyrektor kopalni Bobrek-Centrum.
W ciągu trzech kwartałów br. kopalnie KW wydobyły spod Bytomia blisko 1,8 mln t węgla. W trakcie 10 miesięcy tego roku Kompania Węglowa naprawiła w tym mieście szkody górnicze łącznej wartości 19,2 mln zł.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.