Interesujące prace inspirowane urodą zabytków słowackiego Bardejova i Solivaru oraz Wieliczki zaprezentuje wystawa "Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO" w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli. Obrazy powstały w czasie XIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych.
Muzeum zaprasza na wystawę od 30 listopada 2012 r.
Po raz pierwszy w tym roku, uczestnicy pleneru szukali inspiracji poza granicami Polski na Słowacji w Bardejovie i Solivarze. Tradycyjnie malowali też w Wieliczce. Powstałe obrazy przedstawiają piękną architekturę Bardejova: rynek otoczony kamieniczkami z renesansowym ratuszem, gotycką bazyliką św. Idziego, pierścień starych murów obronnych. Dodajmy, że Bardejov został wpisany na listę UNESCO w 2000 roku, a kopalnia w Wieliczce znajduje się na niej od 1978 r.
Malujący w Wieliczce najczęściej utrwalali na płótnie lub papierze: Zamek Żupny, kościół św. Klemensa oraz najstarszy, właśnie udostępniony turystom, szyb Regis. Natomiast w Solivarze inspirowały miejsca, w których od wieków dobywano i warzono sól.
Prace zostały wykonane różnymi technikami malarskimi; najczęściej: akwarelą, temperą, pastelą, węglem, piórkiem, a także metodą collage. Na wystawie 46 uczestników polsko-słowackiego pleneru prezentuje 118 prac. "Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO" będzie eksponowana do 30 stycznia 2013 r. Potem będą ją oglądać w Bardejovie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.