"Zarys wiadomości o zlikwidowanych zagłębiowskich kopalniach węgla", to 9. książka o historii zagłębiowskich kopalń, a 45. w dorobku 81-letniego Bolesława Ciepieli, emeryta górniczego z Gródka spod Będzina, miłośnika lokalnej historii, publicysty i kronikarza.
Z tej okazji, a dodatkowo i pod okoliczność 55-lecia działalności publicystycznej szacownego autora, będzińskie Stowarzyszenie Autorów Polskich wraz z zagłębiowskim Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa Koło "Zagłębie" zorganizowali w tutejszej Miejskiej Bibliotece Publicznej okolicznościowe spotkanie.
- Swoją pracę publicystyczną rozpocząłem w 1957 r. na łamach czasopisma naukowo-technicznego "Wiadomości Górnicze" wydawanego do dziś przez Wydawnictwo Górnicze. I powiem, że jest temu czasopismu wierny nadal. Piszę także na łamach innych czasopism, w prasie zagłębiowskiej: samorządowej i regionalnej, w zeszytach naukowych wyższych uczelni - wyjaśnia skrótowo swój publicystyczny dorobek Bolesław Ciepiela. - Za literaturę wziąłem się dopiero, gdy przeszedłem na emeryturę. Przez długie lata pracowałem w, nieistniejącej dziś, kopalni Grodziec. W 1992 roku napisałem pierwszą książkę. Była to monografia Grodźca, kiedyś miasta, dziś dzielnicy Będzina. Jej tytuł: "Dzieje parafii Grodziec", wszystko wyjaśnia. Ostatnią w dorobku jest "Zarys wiadomości o zlikwidowanych zagłębiowskich kopalniach węgla", co też samo w sobie jest jednoznaczne.
W przedbarbórkowym wieczorze autorskim uczestniczyło liczne grono czytelników książek Bolesława Ciepieli. Gośćmi spotkania byli m.in. prof. Anna Glimos-Nadgórska (Uniwersytet Śląski), Jolanta Wójcik (żona zmarłego niedawno prof. Włodzimierza Wójcika), Sławomir Sękala (reperezentujący prezydenta Będzina), Mirosław Rabsztyn (zastępca wójta gminy Psary), Henryk Bebak (komandor Komandorii Zagłębiowskiej Stowarzyszenia Orderu św. Stanisława), Jan Kmiotek (prezes Klubu Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego)...
Wieczór uatrakcyjnił występ artystyczny Bożeny Związek (śpiew), Andrzeja Czekajskiego i Antoni Kopecia (muzyka).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.