Pracownicy spółek Grupy Kapitałowej Huta Pokój S.A. opowiedzieli się za przeprowadzeniem solidarnościowego strajku w regionie. W referendum strajkowym wzięło udział 57,5 proc. zatrudnionych. 96,9 poparło strajk - informuje portal górniczy nettg.pl biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
- Jesteśmy zadowoleni z wyników referendum, choć jeśli chodzi o frekwencję w różnych spółkach, wyglądało to różnie - przyznaje Józef Skudlik, szef Solidarności w Hucie Pokój. - Najwyższa frekwencja była tam, gdzie przeważają stanowiska robotnicze - mówi szef zakładowej Solidarności.
W sumie w trwającym od 21 listopada referendum strajkowym w Hucie Pokój udział wzięło 649 osób spośród 1129 zatrudnionych. 629 opowiedziało się za strajkiem. W piątek 23 listopada ruszyło również referendum w Hucie Buczek. Frekwencja już sięgnęła 60 proc. Głosowanie w tym zakładzie zakończy się w poniedziałek.
Pierwszym zakładem z branży hutniczej, który przeprowadził referendum strajkowe jest Walcownia Metali Nieżelaznych Łabędy. Tam w głosowaniu wzięło udział 79 proc. załogi. 83,5 proc. głosujących poparło akcję strajkową.
26 listopada rozpoczyna się referendum strajkowe w pozostałych zakładach hutniczych m.in. w spółkach ArcelorMittal Poland i w Hucie Bankowa, a także Kombinacie Koksochemicznym Zabrze. Od 27 listopada ruszają głosowania w Koksowni Przyjaźń oraz spółkach zależnych, a także w CMC Zawiercie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.