Działamy razem na rzecz innowacji, dywersyfikacji i budowania przyszłości - powiedział w piątek 16 listopada, prezydent Francji Francois Hollande. Dodał, że można zacieśniać współpracę polskich i francuskich firm np. w energetyce, obronności czy infrastrukturze.
Prezydent Francji ocenił, że francusko-polska wymiana gospodarcza wymaga tego, by jej się przyjrzeć, a następnie dokonać korekt, by "to co szwankowało (...) zostało udoskonalone". Hollande wyraził przy tym nadzieję, że w Polsce będzie działać coraz więcej francuskich przedsiębiorstw. - Myślę, że powinniśmy też jak najlepiej przyjmować polskie inwestycje u nas, we Francji - powiedział.
Zwracając się do uczestników towarzyszącego wizycie prezydenta w Polsce forum gospodarczego, Hollande powiedział, że cieszy się, że trzymają się oni francuskich priorytetów, takich jak energia, ochrona środowiska, infrastruktura i obronność.
- Istnieją przedsiębiorstwa francuskie, takie jak EDF, Dalkia, GDF SUEZ, które niewątpliwie przyczyniają się do produkcji 15 proc. energii polskiej. Działają w ramach energii odnawialnych i w centralach (czyli elektrowniach - PAP), które mogłyby stanowić przykład wszędzie, także we Francji. Myślę tu przede wszystkim o centralach biomasy w Połańcu - powiedział Hollande. Dodał, że Francuzi chcą też współpracować z Polakami w dziedzinie energetyki jądrowej.
Współpraca dotycząca ochrony środowiska mogłaby zdaniem francuskiego prezydenta dotyczyć m.in. dostarczania wody, utylizacji odpadów, czy ogrzewania. Odnośnie współpracy dotyczącej infrastruktury, Hollande wskazał koleje, a dokładnie linie kolei dużych prędkości, które mogłyby w przyszłości połączyć polskie miasta.
- Chcielibyśmy rozwijać wspólnie przemysł obronny. (...) Z jednej strony jest to wyzwanie przemysłowe, a więc produkowanie uzbrojenia, ale jest to również kwestia bezpieczeństwa. Jeśli Europa chce się bronić, chce być bezpieczna, to musi posiadać przemysł (...) który takie bezpieczeństwo zapewnia - powiedział prezydent Francji.
Dodał, że Polaków i Francuzów łączą dobre relacje międzyludzkie, mamy też jego zdaniem przemysły, które się uzupełniają. "Mamy też tę samą wolę, jedną wolę tworzenia razem przyszłości z użyciem nowych technologii, innowacji i jak najlepszej infrastruktury. To wszystko może nadać naszym stosunkom taki wymiar, jaki bym chciał" - zaznaczył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.