Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach sporządził portret pracującego w województwie śląskim. Dokonano tego na podstawie z zleconego przezeń raportu: "Popyt na kwalifikacje i umiejętności zawodowe na wojewódzkim rynku pracy". Badania przeprowadzono w ciągu sierpnia, września i października na 1,6 tys. aktywnych zawodowo respondentach z ośmiu podregionów województwa.
. Chodziło w nich także o zdiagnozowanie tego, jakie umiejętności i kwalifikacje są dostępne i najbardziej powszechne na wojewódzkim rynku pracy oraz jakie zawody wykonują mieszkańcy województwa dysponujący określonym wykształceniem. WUP zależało także na na rozpoznaniu wiedzy i wyobrażeń respondentów na temat aktualnych i przyszłych oczekiwań pracodawców co do najbardziej pożądanych kwalifikacji i umiejętności pracowników.
Jakie aspiracje społeczne (w tym zawodowe), jakie potrzeby edukacyjne mają mieszkańcy Śląskiego? Czym kierują się przy wyborze kierunków kształcenia i zawodu? Jak i w jakim stopniu wykazują gotowość przystosowania się do rzeczywistości powstałej wskutek zachodzących zmian społecznych i gospodarczych? Oto następne z wielu pytań, na które wspomniany raport przynosi odpowiedzi.
Młodzi znają języki
Ponad połowa spośród badanych aktywnych zawodowo mieszkańców województwa śląskiego deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Większość z nich to osoby młode do 35 roku życia z większych miast. Nieznajomość żadnego z języków obcych najczęściej deklarują respondenci w wieku od 35 do 54 lat.
W górach najmniej kierowców
Blisko trzy czwarte aktywnych zawodowo mieszkańców województwa śląskiego deklaruje, że ma prawo jazdy, wśród nich dominują mężczyźni. Największy odsetek kierowców zamieszkuje subregiony: katowicki, gliwicki i sosnowiecki, najmniej z kolei subregiony: tyski, częstochowski i bielski.
Z IT (prawie) za pan brat
Blisko jedna czwarta aktywnych zawodowo mieszkańców województwa śląskiego, objętych badaniem deklaruje umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Ponad 60 proc. grupy osób obsługujących kasy fiskalne stanowią kobiety. Prawie siedmiu na dziesięciu aktywnych zawodowo mieszkańców województwa śląskiego deklaruje umiejętność korzystania z komputera. Największy odsetek respondentów umiejętnie obsługujących komputer pochodzi z subregionu bytomskiego, najmniej z katowickiego. Ponad połowa respondentów deklaruje umiejętność obsługi urządzeń biurowych. Umiejętność tą potwierdza blisko trzy czwarte ankietowanych z subregionu katowickiego, oraz zaledwie mniej niż połowa mieszkańców subregionu bielskiego.
Technik lepszy od magistra
Większość respondentów wskazuje, że śląski rynek pracy potrzebuje ludzi z wykształceniem zawodowym bądź technicznym. Również większość badanych jest zdania, że w obecnej sytuacji ekonomicznej, każda praca jest cenna. Z drugiej strony aż 45 proc. badanych nie ma ochoty, by przekwalifikować się i wykonywać inny, niż dotychczas, zawód...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.