Jubileusze polskich przedsiębiorstw górniczych skłoniły Fundację dla AGH do organizacji nietypowych dyskusyjnych spotkań ich kadry menedżerskiej ze środowiskiem naukowym w obliczu zmian jakich jesteśmy świadkami w ostatnich kilkudziesięciu latach. Sukces pierwszego Forum Dyskusyjnego pod hasłem "Polska Miedź - z nauką w przyszłość - dokąd i dlaczego?" skłonił nas do organizacji kolejnego, jakim będzie spotkanie w poniedziałek 19 listopada br. pod hasłem "30 lat LW Bogdanka SA - historia i przyszłość".
Gwałtowne przyspieszenie rozwoju gospodarczego i coraz większa świadomość, że warunkiem tego rozwoju są surowce nieodnawialne, których zużyto w ostatnich pięćdziesięciu latach więcej niż do czasu drugiej wojny światowej, rodzący się nowy porządek gospodarczy generują konieczność innego spojrzenia na działalność przedsiębiorstw, także górniczych. Rosną oczekiwania wobec zarządzających. Szybka ocena ryzyka, umiejętność podejmowania decyzji, tworzenie proinnowacyjnej atmosfery, nieustanność kształcenia - to elementy, które będą decydować o przewadze konkurencyjnej i pozycji przedsiębiorstwa na coraz bardziej globalnym rynku. Tempo zmian zachodzących w kopalniach i ich otoczeniu powoduje, iż coraz częściej zarządzanie przyszłością staje się elementem dominującym w ich strategii działania. Czy jednak w obecnych warunkach możliwe jest racjonalne kształtowanie przyszłości? W jaki sposób kreować przyszłość? Jak wykorzystywać coraz silniejsze impulsy proinnowacyjne jakie rodzi społeczeństwo wiedzy? To tylko niektóre z pytań na jakie musimy znaleźć odpowiedź i rozwiązania.
To każe inaczej spojrzeć na relacje przedsiębiorstwo górnicze (kadra menedżerska) - uczelnie, jednostki naukowo-badawcze (pracownicy naukowi). Rosną oczekiwania obu stron, bo też i uczelnie w dotychczasowej strukturze i sposobach działania nie są przygotowane na spełnienie oczekiwań, jakie wywołuje zmieniająca się gospodarka i jej rozwój. Jest zatem znakomita okazja do dyskusji i wymiany poglądów i bliższego poznania swoich możliwości i oczekiwań. Sądzimy też, że sprzyja temu atmosfera takich spotkań - nieco podniosła, ale też pokazująca powagę chwili.
Ostatnie lata wyraźnie pokazują rosnące oczekiwania kopalń na rzecz wdrażania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, które dyktują potrzeby informatyzacji i automatyzacji, bo w tych obszarach należy upatrywać sił napędowych i przemian procesów produkcyjnych na progu drugiej dekady XXI wieku. Rosną też oczekiwania wobec nowego modelu kształcenia absolwenta korzystającego coraz częściej z e-learningu i możliwej już wkrótce edukacji mobilnej.
LW "Bogdanka" SA to jedna z pierwszych kopalń w Polsce, która podjęła trudne wyzwania w takich obszarach jak informatyzacja w zakresie planowania i harmonogramowania produkcji górniczej, ale także automatyzacja - jakim jest doświadczenie w eksploatacji cienkich pokładów z wykorzystaniem techniki strugowej. Te doświadczenia to zaledwie pierwsze kroki na drodze do stworzenia kopalni inteligentnej - to jest takiej, która osiąga wysokie wskaźniki wzrostu ekonomicznego oraz wysoką pozycje rynkową dzięki umiejętnemu wykorzystaniu wiedzy będącej siłą działań innowacyjnych w każdym elemencie ciągu produkcyjnego i jej bezpośredniego otoczenia. Wierzymy, ze Forum jest tym kolejnym małym krokiem na drodze budowy kopalni inteligentnej LW "Bogdanka" SA 2030.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.