Portal górniczy nettg.pl zapytał Grażynę Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej o korzyści płynące z regularnych spotkań ze stroną górniczą w ramach zespołu porozumiewawczego:
- Poprzez takie spotkania uczymy się trudnej sztuki dialogu. Dla naszych mieszkańców najważniejszy jest spokój i ochrona budynków, cieszę się, że górnicy to rozumieją i podejmując wydobywanie węgla pod Rudą Śląską, przyjmują nasze warunki ochrony powierzchni. W ciągu minionego półrocza nie odnotowano większych problemów wywołanych eksploatacją górniczą oraz związanych z usuwaniem szkód górniczych. Sprawy załatwiane są w trybie ugodowym, a miasto i kopalnie porozumiewają się co do sposobu, terminu i zakresu usunięcia szkód oraz dodatkowych, profilaktycznych zabezpieczeń obiektów.
Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż na cyklicznych spotkaniach z mieszkańcami dzielnic, w październiku i listopadzie br., kwestie eksploatacji oraz usuwania szkód górniczych podniesione zostały zaledwie kilkukrotnie. Dla porównania jeszcze wiosną br. stanowiły one nierzadko wiodącą problematykę. Zastąpiły je natomiast tematy okołogórnicze związane z ochroną środowiska i rekultywacją terenów pogórniczych. Próbujemy rozwiązać np. problemy związane z zanieczyszczeniem dróg dojazdowych. Ponadto nie do końca sfinalizowane są zadania mające na celu likwidację zagrożeń związanych z możliwością podtopienia w przypadku wystąpienia silnych opadów deszczu lub gwałtownych roztopów śniegu.
Problemem wydaje się być również znaczne wydłużenie terminów realizacji najważniejszych zadań spowodowane najczęściej: koniecznością przeprowadzenia procedur przetargowych, brakiem zgody właścicieli nieruchomości gruntowych na zajęcie terenów oraz koniecznością uzyskania niezbędnych pozwoleń, uzgodnień i zatwierdzeń.
Te problemy chcemy wspólnie rozwiązywać. Dobra współpraca to bowiem także wiele korzyści, np. niski poziom bezrobocia wynikający z zatrudnienia mieszkańców w kopalniach oraz, co ważne, w przedsiębiorstwach współpracujących z górnictwem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.