Wnioski do TK kwestionujące konstytucyjność wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia złożone przez Solidarność, PiS oraz OPZZ będą rozpatrywane łącznie - poinformowało portal górniczy nettg. biuro prasowe NSZZ Solidarność.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński w piśmie kierowanym do Solidarności poinformował o dołączeniu wniosków grupy posłów PiS oraz OPZZ do wniosku Związku i podjął decyzję o wspólnym ich rozpatrywaniu z uwagi - jak to ujął - na tożsamość sprawy. Połączone wnioski będą rozpatrywane w pełnym składzie Trybunału pod sygn. akt. K43/12. TK nie wyznaczył jeszcze daty, kiedy zajmie się sprawą.
Solidarność złożyła skargę 29 sierpnia br. dokument zawiera trzy zarzuty.
Pierwszy: wskazujący jako niezgodne z Konstytucją samo zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn co stoi w sprzeczności z orzeczeniem TK z 2010 r.
Drugi: zrównując wiek uznaje za niekonstytucyjne zróżnicowanie warunków nabycia prawa do tzw. emerytur częściowych w zależności od płci.
Trzeci: nieprzestrzeganie przyjętej w Polsce konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie minimalnych norm zabezpieczenia społecznego.
W maju 2012 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, któremu Solidarność zdecydowanie się sprzeciwia. Zakłada ona stopniowe podwyższanie wieku uprawniającego do emerytury dla kolejnych grup ubezpieczonych i jego zrównanie dla kobiet urodzonych po dniu 30 września 1973 r. oraz mężczyzn urodzonych po dniu 30 września 1953 r. na poziomie 67 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.