Ponad jedna trzecia pytanych (36 proc.) w wieku 18-24 lat zamierza starać się o pracę za granicą lub już podejmuje takie starania, a co dziesiąty badany deklaruje, że w ostatniej dekadzie był zatrudniony za granicą - poinformowało we wtorek 13 listopada CBOS.
"Zainteresowanie zatrudnieniem za granicą wyraża jedna piąta dorosłych Polaków. Połowa z nich (...) podjęła już lub zamierza podjąć realne starania o uzyskanie takiej pracy" - napisano w komentarzu Centrum Badania Opinii Społecznej do badania nt. migracji zarobkowej Polaków.
Według CBOS zainteresowanie najmłodszych respondentów pracą poza Polską nie słabnie i jest zdecydowanie większa niż wśród starszych osób. Zgodnie z badaniami 15 proc. Polaków w wieku 18-24 lat przyjęłoby lub rozważyłoby ofertę pracy za granicą, gdyby ją otrzymało.
"Szczególnie duże zainteresowanie podjęciem pracy za granicą wyrażają uczniowie i studenci. Prawie dwie piąte z nich (38 proc.) planuje w przyszłości podjęcie pracy poza Polską (albo już się o to stara), a 18 proc. - przyjęłoby propozycję pracy za granicą, choć nie zamierza o to zabiegać" - podało CBOS.
Zdaniem autorów raportu migracje zarobkowe były w ostatnich latach, szczególnie po wejściu Polski do UE, na tyle częste, że można powiedzieć, iż dla młodych (mających od 25 do 34 lat) praca za granicą stała się doświadczeniem pokoleniowym.
"Dane dotyczące odsetka gospodarstw domowych, z których ktoś pracuje obecnie za granicą, mogą wskazywać, że w ostatnim roku przybyło osób, które zdecydowały się na powrót do kraju" - zaznaczono.
CBOS szacuje, że w ostatnich dziesięciu latach pracowało za granicą około 3 mln 300 tys. Polaków, a liczba osób, które już po przystąpieniu Polski do UE wyjechały do pracy za granicę sięga ok. 2 mln 400 tys.
Wyniki badań pokazują, że głównym czynnikiem determinującym migracje zarobkowe jest wiek, a wyjazdy do pracy za granicę to domena młodych - w ostatnich dziesięciu latach poza Polską pracował co czwarty badany w wieku od 25 do 34 lat.
"W drugiej kolejności podejmowanie pracy za granicą zależy od płci. W ostatnim okresie zatrudnienie poza krajem znalazło ponaddwukrotnie więcej mężczyzn (16 proc.) niż kobiet (7 proc.)" - poinformowano. Najbardziej aktywną grupą byli mężczyźni w wieku od 25 do 34 lat. 38 proc. z nich w ostatnich dziesięciu latach przynajmniej przez krótki czas pracowało za granicą.
W raporcie napisano, że doświadczenie pracy za granicą się upowszechniło. Zatrudnienie poza Polską w ostatniej dekadzie równie często deklarują osoby z wykształceniem wyższym (13 proc.), średnim (14 proc.) i zasadniczym zawodowym (13 proc.). Barierą ograniczającą wyjazdy do pracy za granicą jest wykształcenie podstawowe, tylko 3 proc. osób z takim wykształceniem pracowało za granicą.
W grupach społeczno-zawodowych doświadczenie pracy za granicą w ostatniej dekadzie najczęściej mają robotnicy wykwalifikowani (26 proc.) oraz pracownicy z branży usług (22 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.