Uroczysta gala z okazji górniczego święta w tym roku obędzie się w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Początek: 10.00.
Patronat honorowy nad galą objęli: wicepremier Waldemar Pawlak, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz oraz prezydent Zabrza - Małgorzata Mańka-Szulik. Patronem medialnym jest TV Silesia.
Część oficjalną otworzy Pochód Młodych Lisów, czyli pasowanie na górnika. Z okolicznościowymi mowami wystąpią:
• prezydent Zabrza,
• wicepremier Waldemar Pawlak,
• wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i
• marszałek śląski.
Kulminacyjnym elementem tej części gali będzie wręczenie nagród, dyplomów oraz odznaczeń państwowych zasłużonym górnikom; wszystko to oczywiście w atmosferze górniczego ceremoniału.
Po części oficjalnej - część artystyczna. Jej przewodnim motywem będzie dialog pomiędzy dwoma przyjaciółmi: Ślązakiem (w tej roli wystąpi Marek Szołtysek) i Góralem (zagra go Piotr Jezutek). Ślązak będzie przybliżał Góralowi tradycji i wartości ważne dla śląskiej rodziny. Opowieści będą uwieńczane piosenkami z musicalu "Pozłacany warkocz" Katarzyny Gärtner. Jako gwiazda gali na scenie pojawi się Kabart Młodych Panów z programem utrzymanym w toncji górniczej.
W finale Centralnej Śląskiej Barbórki 2012 artyści w niej uczestniczący zaśpiewają "Moja Europo" autorstwa Katarzyny Gärtner.
Czytelnikom naszego portalu a nie mającym związków z górnictwem wyjaśnijmy, że historia uroczystości barbórkowych sięga XIX wieku i do dziś praktycznie się nie zmieniła. Rankiem, czwartego grudnia zbiera się brać górnicza, ubrana w eleganckie, odświętne stroje i udaje się na poranną mszę do Kościoła lub pod figurę Świętej Barbary. Po błogosławieństwie, orkiestra wraz z górnikami podąża ulicami miast, by obwieścić wszystkim swoje święto. Najbardziej znanym obrzędem barbórkowym są tzw. karczmy piwne. Zbierają się na nich nie tylko górnicy pracujący w kopalniach, ale także emeryci, renciści inżynierowie, prezesi, którzy związani są lub byli z wydobywaniem węgla. Dodajmy, że Barbórka to także górników z kopalń soli, rud metali, poszukiwaczy gazu i ropy oraz geologów. Św. Barbara jest nie tylko patronką górników. Ma także w opiece saperów, marynarzy i inne osoby wykonujące niebezpieczne zawody. Jest także patronką dobrej śmierci. Święta jest również patronką Śląska, Saksonii, Lotaryngii, Zagłębia Ruhry, południowego Tyrolu, Edessy i... Kairu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No i jak było?
Jedna z tych szpad i nagroda z dyploem mojeu Tacie została wręczona....:) mam pytanie czy cyfrowy polsat emituje tv silesia?
ciekawe co powie pawlak o emeryturach gorniczych na barborke jezeli nic dobrego to niech nawet nie przyjezdza a ci co go zaprosili niech sie wtedy wstydza i wytlumacza przed gornikami poco go zaprosili .