Senat opowiedział się w piątek (9 listopada) za uchwaloną przez Sejm zmianą ustawy o efektywności energetycznej, która znosi regulowanie zawodu audytora efektywności energetycznej. Senatorowie nie zgłosili żadnej poprawki.
Przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki zmiana likwiduje przepisy określające wymogi, jakie powinna spełniać osoba, która chce zostać audytorem. Jednocześnie nowelizacja uchyla inne przepisy związane z wykonywaniem tego zawodu, dotyczące m.in. przesłanek utraty uprawnień zawodowych, obowiązku ubezpieczania się od odpowiedzialności cywilnej, powoływania przez prezesa URE komisji kwalifikacyjnych przeprowadzających egzamin na audytora.
Odpowiednią jakość audytu mają gwarantować przepisy, określające sposób jego sporządzania. Audyt dla niektórych przedsięwzięć, np. urządzeń elektroenergetycznych w elektrowniach, będzie mógł być sporządzony jedynie przez osoby posiadające kwalifikacje do eksploatacji sieci, urządzeń lub instalacji.
Autorzy zmiany uważają, że nowe regulacje zwiększą dostęp do zawodu audytora efektywności energetycznej; w rezultacie mają spowodować wzrost konkurencji na rynku, obniżkę cen i większą dostępność usług. Powinny także przyczynić się do powstawania nowych firm zajmujących się sporządzaniem audytów.
Zmiana ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.