W tym roku, w dniach 13-15 listopada, po raz trzeci odbędą się Europejskie Dni Węgla w Parlamencie Europejskim, których celem - jak przekonuje europoseł Bogdan Marcinkiewicz - jest pokazanie, że Europa nie tylko potrzebuje węgla, ale i węgiel ma swoje miejsce w nowoczesnej efektywnej gospodarce.
Eurodeputowany, który jest jednym z inicjatorów Dni Węgla, spotkał się w czwartek, 8 listopada, w Katowicach z dziennikarzami. - Chcemy pokazać, że inwestując w nowe, czyste technologie, branża górnicza ma szansę zachować, a nawet umocnić swoje znaczenie na rynku europejskim, minimalizując przy tym negatywne oddziaływanie na środowisko - wyjaśnia Bogdan Marcinkiewicz.
W tym roku szczególny nacisk zostanie położony na tematykę związaną z czystymi technologiami w górnictwie.
- Europejski kryzys doprowadził do daleko idących zmian w myśleniu o źródłach energii. Przypomniano sobie między innymi, że pozyskiwanie prądu z gazu i farm wiatrowych jest droższe niż z węgla. Dziś żyjemy w innych uwarunkowaniach. Należymy do europejskiej wspólnoty, a to zobowiązuje, ale na pewno nie stawia nas na przegranej pozycji. Przyszłość polskiego górnictwa zależy od polityki Unii wobec węgla, ale także od konkurencyjności polskiego górnictwa i tu mamy pole do popisu - stwierdził śląski europoseł.
Podczas Dni Węgla jednym z najważniejszych wydarzeń mają być spotkania w ramach Europejskiego Okrągłego Stołu ds. Węgla, który stanowi formę działającej w Parlamencie Europejskim platformy dyskusyjnej o ponadpartyjnym charakterze. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty i wezmą w nich udział przedstawiciele międzynarodowych i europejskich organizacji energetycznych, a także przedstawiciele branży m.in. z Chin, Japonii, RPA i Australii.
- Warto pamiętać, że takie spotkania jak Europejskie Dni Węgla mają niebagatelny wkład w przekonywanie i stopniową zmianę europejskiego podejścia do węgla. A sam węgiel jest coraz wydajniejszy. Pięćdziesiąt lat temu efektywność kotłów opalanych węglem wynosiła 25 proc., w tej chwili średnia w Europie Centralnej wynosi ponad 30 proc. Należy zwrócić uwagę, że nowobudowane bloki - takie jak np. ten w Kozienicach uzyskają sprawność powyżej 45 procent i to na pewno nie jest górna granica możliwości - podkreśla Bogdan Marcinkiewicz.
Przypominamy, że Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl są patronami medialnymi III Europejskich Dni Węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.