200 listów do potencjalnych inwestorów zamierza wysłać w najbliższym czasie prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Ma w nich przedstawić atuty miasta i jego ofertę inwestycyjną - obejmującą kilkadziesiąt hektarów gruntów.
- Mam nadzieję, że jeżeli te listy własnoręcznie podpiszę i zaadresuję, będą w inny sposób odbierane przez potencjalnych zainteresowanych. Mam nadzieję, że list podpisany przez prezydenta będzie zachętą, żeby się spotkać - akcentował w środę (7 listopada) Kotala.
Tego dnia prezydent podpisał w urzędzie miasta pierwszych kilka listów. Zaczynają się one od słów: "Szanowny Panie prezesie, piszę do Pana z Chorzowa, miasta, o które zapewne kojarzy się Panu...". Dalej wymieniane są atuty miasta, m.in. dobra komunikacja (autostrada A4, łącząca śląskie miasta Drogowa Trasa Średnicowa, a także gęsta sieć dróg) oraz zaplecze kulturalne, sportowe i rekreacyjne.
Listy mają być wysyłane w zindywidualizowanych kopertach, wraz z kompletem informacji o Chorzowie i możliwościach inwestycji w tym mieście - zawartym na przenośnej pamięci.
Prezydent Chorzowa wskazał, że akcja wysyłania listów to kolejny etap kampanii promującej wystawione do sprzedaży miejskie tereny. Dotychczasowe działania - m.in. współfinansowane środkami unijnymi - poskutkowały zainteresowaniem częścią nieruchomości, których nie udawało się sprzedać w poprzednich latach.
Jak przypomniał zastępca prezydenta ds. gospodarczych Marcin Michalik, miasto sprzedało niedawno m.in. działki w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej i ul. Działkowej. Innym, trzyhektarowym terenem w dzielnicy Chorzów Stary jest zainteresowana firma z branży produkcyjnej.
Planowane są również prywatne inwestycje w pobliżu hotelu sieci Best Western, na terenie dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich. Inwestor ma tam wybudować 18-piętrowy wieżowiec biurowo-hotelowy (o powierzchni całkowitej 11 tys. m kw.) oraz zespół sal konferencyjnych (o powierzchni 2,5 tys. m kw.).
Prócz tego miasto oferuje przedsiębiorcom kilkadziesiąt hektarów, na których mogą powstać centra logistyczne, fabryki, biurowce czy centra usługowo-handlowe. Można ich szukać np. na stronie internetowej chorzowskiego magistratu, w zakładce "tereny".
Znajdują się tam trzy lokalizacje pod bazy, składy, przemysł nieuciążliwy czy rzemiosło, 12 miejsc pod zabudowę mieszkaniową oraz 13 - pod usługi. Po kliknięciu na ofertę pokazuje się opis działki, jej powierzchnia, sąsiedztwo, sposób dojazdu, możliwości formy nabycia, a także odnośnik do internetowego serwisu miejskich map, gdzie tereny inwestycyjne naniesiono jako jedną z warstw.
Niedawno Chorzów - wspólnie z władzami woj. śląskiego i Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz kilkunastoma innymi samorządami z regionu - uczestniczył w tegorocznych targach nieruchomości w Monachium. Miasto chce nawiązać współpracę z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, pracuje też nad wnioskiem o włączenie części miejskich terenów, m.in. dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich, do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.