Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka opublikowała swoje wyniki ekonomiczno-finansowe po trzech kwartałach 2012 roku. Spółka wypracowała przychody w wysokości prawie 1,4 mld zł (ponad 60 proc. wyższe niż w tym samym okresie rok wcześniej).
Skonsolidowany zysk operacyjny wyniósł 338,5 mln (był wyższy o blisko 233 proc.), a zysk netto grupy sięgnął 276,9 mln zł (wzrost o blisko 215 proc.). Po trzech kwartałach 2012 roku Spółka przekroczyła już poziom wyników finansowych wypracowanych w całym 2011 roku.
Jak poinformował portal górniczy nettg.pl Tomasz Zięba, rzecznik prasowy spółki, wydobycie po trzech kwartałach wyniosło 6,07 mln ton i było wyższe o 58,3 proc. od osiągniętego w tym samym okresie rok wcześniej. W ciągu trzech kwartałów tego roku spółka istotnie poprawiła także wskaźniki rentowności na wszystkich poziomach. Rentowność netto wzrosła blisko dwukrotnie i po trzech kwartałach 2012 roku sięgnęła 19,9 proc.
Osiągnięty wzrost wydobycia oraz wyników finansowych jest efektem wdrażanej strategii, której głównym celem jest zwiększenie poziomu wydobycia do 11,5 mln ton rocznie w 2014 roku (z 5,8 mln ton w 2010 roku), a tym samym dwukrotne zwiększenie udziału w rynku producentów węgla kamiennego w Polsce.
Głównym źródłem przychodów ze sprzedaży była produkcja i sprzedaż węgla energetycznego. Działalność ta wygenerowała w pierwszym kwartale 96,84 proc. osiąganych przez Grupę przychodów ze sprzedaży (w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 93,03 proc.). Wzrost przychodów ze sprzedaży węgla jest pochodną wyższej o 50,29 proc. ilości sprzedanego węgla, przy wyższej jednostkowej cenie sprzedaży.
Blisko 75 proc. ze zrealizowanej sprzedaży węgla, w ujęciu wartościowym, odbywało się na podstawie długoterminowych umów handlowych zawartych między LW Bogdanka, a jej głównymi odbiorcami:
• Elektrownią Kozienice,
• GDF Suez Energia,
• Elektrownią Ostrołęka i
• Grupą Ożarów.
Sprzedaż w okresie trzech kwartałów tego roku osiągnęła poziom 5,9 mln ton, czyli była o ponad 50 proc. wyższa od zanotowanej w tym samym okresie rok wcześniej. Zapasy węgla na dzień 30 września 2012 wyniosły 166,1 tys. ton, (to wzrost o 570,9 proc. wobec danych sprzed roku). Powyższy poziom zapasów odpowiada niespełna siedmiodniowemu wydobyciu węgla handlowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.