Polska spłaciła zadłużenie powstałe w czasach rządów Edwarda Gierka. Ministerstwo Finansów poinformowało, że 29 października przelało 297 mln dolarów ostaniej raty długu wobec Klub Londyńskiego.
Dług gierkowski - informuje resort finansów - jest już definitywnie spłacony i to na dodatek przed terminem. Ostatnia płatność wynikająca z tego tytułu, to rata wykupu obligacji Brady'ego. To o długoterminowe instrumenty, na które zamienione zostało zadłużenie kilkunastu krajów (Meksyku, Filipin, Kostaryki, Jordanii, Bułgarii, Brazylii, Argentyny, Dominikany, Ekwadoru, Urugwaju, Wenezueli i Polski) wobec wierzycieli zrzeszonych w Klubie Londyńskim. Ich nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego sekretarza Skarbu z administracji Georgea Busha, który zaproponował sposób rozwiązania problemu zadłużeniowego, polegający na redukcji części zobowiązań oraz zamianie reszty na długoterminowe obligacje.
Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Polską a Klubem Londyńskim w 1994 roku doszło do wykupu części długu za gotówkę oraz emisji polskich obligacji Brady'ego o 20 lub 30-letniej zapadalności (w zależności od serii) i wartości 7,98 mld USD.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, dług jest już w całości spłacony i to przed terminem. Zrealizowana płatność to rata wykupu tzw. obligacji Brady'ego. To rodzaj narodowych obligacji, na które została zamieniona część długów lat 70. i 80. Długów, z którymi borykała się nie tylko Polska ale również państwa Ameryki Południowej i Środkowej. Umorzenie części zobowiązań i zamiana ich na obligacje, pozwoliła uwolnić te kraje od pułapki zadłużenia, w którą wpadły. Zalety planu były oczywiste: redukcja długu następowała zawsze pod warunkiem rozpoczęcia niezbędnych reform gospodarczych, banki mogły szybko sprzedać część nowych obligacji i tym samym zmniejszyć własne ryzyko, a dłużnicy, o ile trzymali się planu spłat, mogli wreszcie wrócić na międzynarodowy rynek kredytowy.
Za rządów Edwarda Gierka Polska Rzeczpospolita Ludowa pożyczyła (potrzebnie i niepotrzebnie, na trafione i nietrafione inwestycje) 24 mld dolarów.
Obecne zadłużenie Polski względem zagranicy wynosi ok. 418 miliardów złotych, głównie wskutek emisji obligacji państwowych, które w przyszłości trzeba będzie wykupić od zagranicznych inwestorów i prywatnych instytucji finansowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.