W środę 24 października w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach zorganizowano, pod honorowym patronatem ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, seminarium poświęcone osobie i dorobkowi Bolesława Krupińskiego, naukowca, wychowawcy, kreatora rozwoju polskiego górnictwa.
Aula GIG wypełniona do ostatniego miejsca. W seminarium uczestniczyły najważniejsze osoby górniczego świata - naukowcy AGH i Politechniki Śląskiej, przedstawiciele zarządów spółek węglowych, firm pracujących w otoczeniu górnictwa, byli wiceministrowie górnictwa: Klemens Ścierski, Jerzy Malara, Jan Szlązak, Franciszek Wszołek i Jerzy Markowski oraz znajomi i przyjaciele prof. Krupińskiego.
Delegacja seminarzystów złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą założyciela Głównego Instytutu Górnictwa. Wkrótce po tym prof. Marian Turek otwierając seminarium przypomniał w skrócie drogę zawodową zmarłego przed 40 laty prof. Krupińskiego. Uczestniczący w okolicznościowym spotkaniu zobaczyli film dokumentalny "Górnik w profesorskiej todze". Z ekranu sam prof. Krupiński odpowiadał o swoim życiu.
Prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny GIG mówi o wkładzie Bolesława Krupińskiego w rozwój nie tylko górnictwa węgla kamiennego. Natomiast dawny student , a dziś profesor, Bronisław Barchański, opowiadał - na podstawie własnych doświadczeń - o tym, jakim wychowawcą był Bolesław Krupiński.
O swoich kontaktach z Profesorem, o tym, co współczesne górnictwo zawdzięcza "górnikowi w profesorskiej todze" mówili, m.in., profesorowie: Wiesław Blaschke, Roman Magda, Adam Lipowczan, Andrzej Lisowski...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.