W dniach 13 - 19 października w Wietnamie przebywała misja administracyjno - gospodarcza regionu śląskiego. Przewodniczył jej wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, z którym do wietnamu przybyli również wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski, przedstawiciele Górniczej Izby Przemysłowo- Handlowej, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz firmy Eurocor - poinformowął portal górniczy nettg.pl Piotr Dziewit, dyrektor zakładu promocji wydawnictw i ekspertyz GIPH. Głównym celem misji było nawiązanie współpracy z wietnamską prowincją (województwem) Quang Ninh.
Jest to województwo położone na północno-wschodnich krańcach Wietnamu, graniczące z Chińską Republiką Ludową. Według oficjalnych danych rządowych to jeden z trzech regionów w Wietnamie Północnym najbardziej dynamicznie rozwijających się. Powierzchnia wynosi ponad 6 100 km2, ludność liczy prawie 1,2 mln mieszkańców.
Quảng Ninh posiada duże zasoby minerałów i surowców, jest ośrodkiem eksploatacji węgla i największym producentem energii elektrycznej w Wietnamie Północnym. Zasoby węgla kamiennego ocenia się na 3,5 mld ton. Oprócz tego eksploatuje się tam również m.in. wapienie, piasek, gliny, kaoliny. Poważne miejsce zajmuje przemysł stoczniowy.
Quang Ninh jest również regionem turystycznym z licznymi zabytkami, pomnikami przyrody, rezerwatami. Są tam lasy, góry, jeziora, morskie wybrzeże o długości 250 km. Na świecie szczególnie znana jest Zatoka Vịnh Hạ Long, która jest wpisana przez UNESCO na listę światowego Dziedzictwa Natury. Niedawno temu została ona uznana przez organizację New Open World za jeden z cudów świata.
Jednocześnie, jak przyznają sami gospodarze regionu, borykają sie tam z wielu trudnościami. Słabo rozwinięta jest infrastruktura, gospodarka nie nadąża za zmieniającymi warunkami, brak prawdziwie strategicznych obiektów takich jak: lotnisko, szybkie linie kolejowe, hotele. Martwi też niski poziom udziału inwestorów zagranicznych. Poprawie tej sytuacji ma służyć m.in. współpraca gospodarcza z takimi regionami w świecie jak np. województwo śląskie.
Pomimo krotkiego pobytu polskiej delegacji udalo się odbyć wiele oficjalnych, roboczych spotkań z przedstawicielami miejscowych władz i biznesu, w tym z panem Nguyen Van Doc - przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej, panem Pham Minh Chinh - I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Komunistycznej Partii Wietnamu oraz panią Ho Thi Kim Thoa - wiceministrem przemysłu i handlu. Rozmowy odbyły się także z przedstawicielami rozwijającego się tam prywatnego biznesu, w tym kopalń, Vinacominu - Narodowej Grupy Przemysłu Węglowego i Surowców Mineralnych , BIM Group, Hong Ngoc Group oraz naukowcami z Uniwersytetu Górnictwa i Geologii w Hanoi.
Podczas roboczego spotkania w siedzibie Wojewodzkiej Rady Narodowej wojewoda Zygmunt Łukaszczyk i wicemarszałek Mariusz Kleszczewski zaprezentowali potencjał województwa śląskiego. Prezes GIPH Janusz Olszowski wygłosił referat pt. "Polski przemysł górnictwa węgla kamiennego", a członek Rady Górniczej Izby Przemysłowo- Handlowej Mariusz Saratowicz mówił na temat form zrzeszania się podmiotów gospodarczych w Polsce i regulacjach prawnych w tym zakresie. Wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński scharakteryzował działalność i osiągnięcia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej , zaś prezes EUROCOR Jan Badura przedstawił kierowaną przez siebie firmę.
Kwestie związane ze współpracą polsko-wietnamską były także naświetlane podczas spotkania w Ambasadzie RP w Hanoi, z ambasadorem Romanem Iwaszkiewiczem.
Misja zakończyła się ustaleniem projektu memoradum dotyczącego współpracy pomiędzy województwem śląskim a Quang Ninh, które po uzyskaniu stosownych uzgodnień będzie podpisane w terminie późniejszym.
Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk oraz wicemarszałek Mariusz Kleszczewski zaprosili przedstawicieli władz prowincji Quang Ninh do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce.
Uroczyste powitanie polskiej delegacji w Wietnamie
Wizyta u Pham Minh Chinh - I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Komunistycznej Partii Wietnamu w Quang Ninh
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.