NSZZ Solidarność skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na nowelizację ustawy o zgromadzeniach publicznych - zdecydowała Komisja Krajowa Związku.
Skarga tworzona jest przez zespół ekspercki Komisji Krajowej przy wsparciu i pomocy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i będzie gotowa w ciągu 2-3 tygodni.
- Formalnie skargę przyjmiemy na najbliższym posiedzeniu Komisji Krajowej - zapowiedział szef Związku Piotr Duda.
Zgodnie z kalendarzem najbliższe posiedzenie KK odbędzie 21 listopada w Kielcach.
Związkowcy zarzucają, że prezydencka nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych ogranicza podstawowe prawo wolności obywateli - prawo do zgromadzeń publicznych, dając urzędnikom uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywateli. Nowe prawo m.in. przerzuca odpowiedzialność na organizatorów manifestacji, wprowadza wysokie kary materialne. Związkowcy przypominają, że zmiany te zostały przyjęte bez konsultacji społecznych, co jest łamaniem obowiązującego w Polsce prawa.
Z początkiem października ustawę podpisał prezydent Komorowski. Niedopuszczalne będzie teraz organizowanie dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie. Będą one musiały być tak oddzielone. Jeśli byłoby to niemożliwe, to gmina (wydająca zgodę na demonstrację) będzie musiała wezwać organizatorów jednej z nich do zmiany miejsca lub czasu manifestacji.
Jeżeli w manifestacji będzie uczestniczyło więcej niż 500 osób, bądź jeśli będzie istniało niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego, organ gminy będzie musiał delegować swoich przedstawicieli na zgromadzenie. Zgodnie z nowelizacją ustawy nie będzie już można dowolnie używać materiałów pirotechnicznych. Z projektem nowelizacji wystąpiła prezydent Bolesław Komorowski - po zamieszkach podczas Marszu Niepodległości w listopadzie 2011 r.
Nowelizację zaskarżyły, lub zaskarżyć mają, wszystkie opozycyjne partie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.