- Związkowcy mają prawny obowiązek powiadomić spółkę o zamiarze przeprowadzenia akcji strajkowej (na pięć dni wcześniej - red.). Nie otrzymaliśmy żadnej informacji na temat ewentualnej akcji protestacyjnej planowanej przez związki. Rozmowy nie zostały jeszcze zakończone, jesteśmy więc zdziwieni taką reakcją - wyjaśniła portalowi górniczemu nettg.pl rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Z pytaniem o to, czy JSW otrzymała od strony związkowej jakieś nowe stanowisko, zwróciliśmy się po tym, jak rzecznik Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w JSW Piotr Szereda poinformoał, że "pod koniec tego tygodnia podjęte będą decyzje dotyczące akcji strajkowej".
- Wstępnie akcję protestacyjno-strajkową planujemy na przyszły tydzień. W tym tygodniu przedstawimy załogom kopalń szczegółowe informacje dotyczące przebiegu negocjacji z zarządem. Kolejnym etapem będą konsultacje w poszczególnych zakładach. Po nich podejmiemy już dokładne decyzje dotyczące formy strajku - mówił Szereda.
Okazuje się, że dla spółki zaskakujące jest to, że związkowcy nie zamierzają dalej rozmawiać.
- Nic nie wiemy o zerwaniu rozmów. Ostatnie były w zeszłym tygodniu i mięliśmy dać sobie czas na przemyślenia. W trakcie rozmów, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu udało się ustalić pakiet konkretnych rozwiązań, który miał zostać dopracowany przez zespół roboczy. Zaczęliśmy mieć nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia, niestety w poniedziałek strona społeczna nieoczekiwanie zaostrzyła swoje stanowisko - wyjaśnia Jabłońska-Bajer.
Jakikolwiek termin ewentualnych kolejnych spotkań nie został jednak ustalony.
- Zarząd spółki deklaruje jednak nadal chęć rozwiązania wszelkich spornych kwestii, w tym celu proponuje powrócić do klimatu rozmów i ustaleń poczynionych w ubiegłym tygodniu. Naprawdę byliśmy w stanie sporo ustąpić zarówno w kwestii wynagrodzeń, nowych umów, jak i dni wolnych od pracy. Niestety bez uzgodnienia ze związkami zarząd nie może wprowadzić żadnej podwyżki płac - taką właśnie odpowiedź otrzymaliśmy od PIP na nasze zapytanie - dodaje rzeczniczka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.