Koniec września przyniósł sygnały o rozdźwięku pomiędzy ministrami gospodarki i Skarbu Państwa w sprawie wielkości pakietu akcji w spółkach górniczych, pozwalającego na zachowanie przez państwo kontroli nad nimi.
Przy większościowym pakiecie - odwołując się do programu dla górnictwa oraz porozumienia społecznego zawartego, przed wprowadzeniem na giełdę Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z tamtejszymi organizacjami związkowymi - obstaje wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Natomiast w propozycjach resortu skarbu pojawiła się opcja zachowania kontroli nad spółkami węglowymi, acz na poziomie poniżej 50 proc. akcji. O pogląd w tej sprawie zapytaliśmy polityków różnych orientacji ze Śląska i Zagłębia.
Grzegorz Tobiszowski, poseł PiS:
- Uważam, że państwo powinno dotrzymywać danego słowa. Dlaczego? Jeśli w programie dla górnictwa podtrzymywana jest - także przez obecny rząd - teza, że węgiel kamienny pozostaje dla naszej gospodarki strategicznym surowcem, to państwo nie może pozbawić się wpływu na jego wydobycie i rozwój sektora wydobywczego. Mój sąd w tej sprawie od zawsze był i pozostaje stanowczy. Dodatkowym impulsem dla tej stanowczości jest wizyta sprzed kilkunastu dni w Brukseli, gdzie - w grupie posłów również z innych klubów - rozmawialiśmy z komisarz Unii Europejskiej do spraw klimatu Connie Hedegaard. W dyskusji o wizji energetyki, górnictwa, emisji dwutlenku węgla nasza rozmówczyni powiedziała tak: "Wy, z Polski, ustawicznie dajecie sygnały, że pakiet klimatyczny jest dla was niekorzystny, przekonujecie, jak ważny jest dla was sektor górnictwa węgla kamiennego. Ale przecież z roku na rok wydobywacie coraz mniej węgla i z roku na rok coraz więcej go importujecie. To jakiż jest on strategiczny?". Jeśli więc państwo chciałoby się jeszcze wyzbyć kontrolnego pakietu akcji w spółkach węglowych, to byłby to kolejny argument, że węgiel kamienny nie stanowi dla polskiej gospodarki strategicznego surowca.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.