W ramach obchodów 20 rocznicy działalności GE w Polsce, GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisała w czwartek (4 października) porozumienie o współpracy z Politechniką Warszawską - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.
Zgodnie z zawartą umową obie instytucje podejmą współpracę w zakresie kształcenia kadry inżynierskiej, która weźmie udział w rozwoju branży energii jądrowej, do której budowy przygotowuje się Polska. Porozumienie to odzwierciedla strategię GE Hitachi, zakładającą wykorzystanie lokalnych zasobów w budowie infrastruktury dla przemysłu nuklearnego.
- Porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy pokazuje, jak ważna dla sektora energetyki jądrowej jest współpraca nie tylko z polskimi władzami i przedsiębiorcami, ale również ze środowiskami akademickimi, na drodze do zapewnienia Polsce odpowiedniego zaplecza kadrowego i infrastrukturalnego na przyszłość - powiedział prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.
Podpisane porozumienie stanowi zwieńczenie długoterminowej współpracy pomiędzy GE Hitachi a Politechniką Warszawską.
W 2010 r. GEH ufundowało uczelni 10 licencji na oprogramowanie GateCycle, wspomagające edukację przyszłych inżynierów polskiego sektora energetyki jądrowej. GateCycle to narzędzie dydaktyczne, stanowiące pakiet zaawansowanych aplikacji służących do modelowania bilansów cieplnych elektrowni. Każdego roku w maju, GEH sponsoruje także coroczny Międzynarodowy Kongres Energii Jądrowej organizowany przez Politechnikę Warszawską. Studenci uczelni odbywają również letnie staże w siedzibie głównej GEH w Wilmington, w Karolinie Północnej.
- Przez ponad 50 lat, od podłączenia pierwszego reaktora atomowego w Vallecitos, w Californi, do stworzenia pierwszego na świecie reaktora III Generacji, GE i Hitachi budowały branżę energii jądrowej od podstaw. GE Hitachi - globalny sojusz obu firm, posiada doświadczenie, procedury
i najlepszą technologię,, by dostarczyć Polsce niezawodne źródło bezpiecznej energii jądrowej - powiedział Craig Ihrke, wiceprezes do spraw operacji handlowych
w GE Hitachi.
Porozumienie o współpracy z Politechniką Warszawską jest najnowszą z serii podobnych umów, jakie GEH zawarła z szeregiem polskich uczelni wyższych, wraz z którymi angażuje się
w kształcenie kadr dla przyszłych elektrowni atomowych w Polsce. Firma blisko współpracuje
z Politechniką i innymi uczelniami, tworząc programy edukacyjne dla przyszłych: inżynierów mechaników, specjalistów ds. zabezpieczeń antykorozyjnych, inżynierów elektryków czy chemików.
"GE zatrudnia ponad 1300 inżynierów w centrum inżynieryjnym w Warszawie. Wielu z nich zdobyło wykształcenie w polskich uczelniach technicznych, udowadniając, że są one znakomitym źródłem wykwalifikowanych specjalistów, zdolnych wesprzeć polski sektor energetyki jądrowej - dodał Ihrke.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.