O pozyskiwaniu i poszanowaniu energii mówiono w poniedziałek (24 września) podczas pierwszego dnia rozpoczętych w Poznaniu VI Światowych Dni Innowacji. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów z Kurdystanu, Korei Południowej i Brazylii.
Światowe Dni Innowacji, które mają promować ideę innowacji oraz budowy kreatywnego i otwartego społeczeństwa, potrwają w Poznaniu do 7 października.
- Energetyka może być kolejną furtką do rozwoju wielkopolskiej gospodarki. Podczas pierwszych Dni postawiliśmy na design i teraz Poznań oraz Wielkopolska jest liderem w projektowaniu i wzornictwie przemysłowym; tak samo może być z energetyką, powinno nas to doprowadzić redukcji skutków efektu cieplarnianego i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych - powiedział podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak - pomysłodawca Dni Innowacji.
Podczas debaty "Energia dla zrównoważonego rozwoju" rozmawiano m.in. o przyszłości energetyki jądrowej. Według prof. Arnona Soffera z Uniwersytetu w Hajfie (Izrael), Polska musi postawić na rozwój energetyki jądrowej.
- Do roku 2020 Polska ma mieć 20 proc. energii ze źródeł odnawialnych, a tymczasem macie nieco ponad 1 proc. I nie będziecie mieli szansy na dużo więcej, w odróżnieniu do Izraela macie za mało dni słonecznych, nie macie źródeł geotermalnych jak Islandia, ani elektrowni wodnych jak kraje skandynawskie, jedyną waszą szansą jest energia wiatrowa, ale tu musicie mieć wsparcie w konwencjonalnych źródłach, bo wiatry słabiej wieją od kwietnia do września - przekonuje prof. Soffer.
Według niego tylko inwestycja w energię atomową pozwoli na załatwienie problemów energetycznych Polski.
- I nie ma się czego obawiać, Francuzi maja 80 proc. energii z elektrowni jądrowych i ten system działa dobrze. Obecna technologia jest bezpieczniejsza niż ta z Czarnobyla. Polska spełnia wymogi dla bezpiecznej energetyki jądrowej - ma stabilne podłoże geologiczne i nie ma u was zagrożeń terrorystycznych. Jeżeli będziecie mieli energię jądrową i do tego tani gaz i ropę z Rosji, to nie będziemy mówili o problemach energetycznych w Polsce - dodał prof. Soffer.
Otwarcie na energię atomową podczas debaty zdziwiło gubernatora prowincji Chungcheongnam-do w Korei Południowej Ahn Hee-junga.
- U nas energetyka jądrowa jest tematem bardzo delikatnym, jest to źródło energii, z którego musimy korzystać, ale ciągle najważniejsze jest jej bezpieczeństwo. Poza tym, jeśli chodzi o energetykę jądrową, to światowe zapasy uranu nie starczą na więcej niż 20 lat. Cały świat musi stawiać na energię odnawialną i rozwój technologiczny w tej dziedzinie - przekonywał na konferencji prasowej Ahn Hee-jung.
Podczas Światowych Dni Innowacji odbędzie się również II Wielkopolskie Forum Sieci Szerokopasmowej, które poświęcone jest sprawie budowy Cyfrowej Wielkopolski - projekt ten ma wyrównać szanse w dostępie do usług internetowych. Jak podkreślają organizatorzy, informatyzacja społeczeństwa przyczynia się do przyjmowania nowych rozwiązań technologicznych, sprzyja budowie wartości ekonomicznych, społecznych i kulturowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.