W sobotę, 15 sierpnia Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie wypełnią o osiemnastej pracownicy oraz emeryci kopalni Murcki-Staszic z rodzinami. Na odprawianą w intencji załogi uroczystą mszę św. przyjdą w mundurowej gali, z pocztami sztandarowymi i górniczą orkiestrą Szczepana Kurzei. Uczestnictwo w eucharystii łączy się z jubileuszem 355-lecia wydobycia węgla w Murckach.
Kopalnia Murcki-Staszic - ściślej: jej ruch Boże Dary - jest najstarszym, czynnym zakładem górniczym w Polsce. Początki wydobycia na terenie jej obszaru górniczego datowane są na rok 1657.
- Niech ten jubileusz będzie rodzinnym świętem wszystkich pracowników i emerytów, którzy pracowali w zakładach tworzących kopalnię w jej obecnym kształcie - zachęca Eugeniusz Jurkiewicz, przewodniczący ZZ Kadra w ruchu Boże Dary.
Zajrzyjmy do monografii kopalni Murcki z początku naszego stulecia. Już w roku 1755 rozpoczęto na terenie Murcek wydobycie węgla sposobem podziemnym, drążono pierwsze szyby. Na początku XX wieku zbudowano szyb Maria i cały kompleks kopalni Murcki. Równocześnie książęta pszczyńscy rozpoczęli budowę dużej, nowoczesnej kopalni Boże Dary w tzw. Dudowym Gaju na terenie Kostuchny. O jej nowoczesności świadczy fakt, że już w roku 1912 w Bożych Darach wydobyto 644 119 ton węgla, podczas gdy przedtem w największej kopalni w Murckach 377 200 ton. Dyrektorem obu kopalń był naówczas Ryszard Böer.
W roku 1976 kopalnię Boże Dary, której nazwa przetrwała przez cały trudny okres powojenny, włączono do kopalni Murcki. Przed dwudziestu laty - obok 10 innych - zakład został skonsolidowany w obrębie Katowickiego Holdingu Węglowego. Restrukturyzacja branży i spółki przyniosła likwidację rejonu Murcki. Całą spuściznę górniczą oraz tradycje przejął ruch Boże Dary w Katowicach-Kostuchnie. Wreszcie od 1 stycznia 2010 r. dwie samodzielne kopalnie Murcki i Staszic zostały połączone w jeden organizm gospodarczy pn. KWK Murcki-Staszic. Historia zatoczyła zatem koło. Katowickie Wzgórze Wandy, gdzie znaleziono pierwsze bryły węgla, gdzie rozpoczęto przemysłową eksploatację i prowadzono ją nieprzerwanie przez 355 lat, znowu leży w granicach obszaru górniczego połączonej kopalni.
- Jestem pewien, że kopalnia Murcki-Staszic, będąca kontynuatorką tradycji górniczych i budzących szacunek dokonań na terenie Kostuchny i Murcek od 355 lat, będzie świętować następne jubileusze. 400-lecie jest blisko - w tym spostrzeżeniu Eugeniusz Jurkiewicz zawiera przekonanie o dobrej także dalszej perspektywie zakładu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.