17 września w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności spotkają się przedstawiciele pracodawców hutnictwa, związków zawodowych i grupa posłów z woj. śląskiego zarówno z partii rządzącej, jaki i ugrupowań opozycyjnych - poinformował portal nettg.pl Grzegorz Podżorny, rzecznik prasowy związku. Celem spotkania będzie przyjęcie wspólnego apelu do rządu w sprawie wprowadzenia w Polsce rozwiązań ochronnych, swego rodzaju systemu rekompensat dla przemysłu energochłonnego.
I pracodawcy, i przedstawiciele związków zawodowych zwracają uwagę, że w krajach Unii Europejskiej tego typu rozwiązania są powszechnie stosowane. Najlepszym przykładem jest największa gospodarka europejska, czyli Niemcy.
Polska ma jedną z najwyższy stawek akcyzy na energię elektryczną. Wynosi ona 20zł/MWh. Polskie prawo nie pozwala na różnicowanie jej wysokości w zależności od wielkości zużycia energii elektrycznej czy też celu wykorzystania. Tymczasem niemieckie przepisy prawne o opodatkowaniu energii elektrycznej przyznają zwolnienia podatkowe dla określonych energochłonnych procesów przemysłowych. Podobnie jest w innych krajach UE.
Wysokie koszty konieczności zakupu tzw. energii kolorowej, czyli pochodzącej z tzw. źródeł odnawialnych, to kolejna kula u nogi polskiego przemysłu energochłonnego. Wynoszą one dla dużych odbiorców przemysłowych około 40 zł/MWh. Natomiast w Niemczech stawki wysokich opłat związanych z unijną polityką klimatyczną dla odbiorców energochłonnych są obniżone, a np. hutnictwo czy kolej są w całości wyłączone z obowiązku ponoszenia tych kosztów.
- Polska gospodarka stanęła przed zagrożeniem likwidacji i przenosin przedsiębiorstw hutniczych do innych krajów, gdzie staną się bardziej konkurencyjne. To samo dotyczy także innych zakładów branży energochłonnej. To ryzyko gospodarczej i społecznej katastrofy, związanej z utratą tysięcy miejsc, w większości w naszym regionie - ostrzega Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" oraz inicjator spotkania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.