Mamy e-zdrowie, e-naukę, e-administrację. Informatyka wkracza w każdą działalność. Nie tylko na ziemi. Pod - również. Famur, znany producent maszyn górniczych, promuje - nie tylko w Polsce - swój autorski system e-kopalnia.
Czym jest ten produkt? Z grubsza: to nadrzędny system zarządzania eksploatacją węgla od przodka ścianowego na powierzchnię kopalni. Składa się on z kompatybilnych i zintegrowanych ze sobą maszyn i urządzeń oraz spajającej całość podziemnej infrastruktury informatycznej stanowiącej nadrzędny system zarządzania wszystkimi procesami.
- System e-kopalnia to nasz autorski, innowacyjny produkt będący efektem pracy specjalistów z centrum badawczo-rozwojowego Famur Institute. Zaprojektowaliśmy go w oparciu o najnowsze światowe standardy IT w przemyśle - wyjaśnia Ryszard Bednarz, wiceprezes zarządu Famur SA. - Sieć Ethernet bazuje na technologiach światłowodowych, a w warstwie aplikacyjnej spełniamy standard OPC Foundation. Z jednej strony bazujemy na najlepszych praktykach przemysłowego IT, z drugiej posiłkujemy się bogatym doświadczeniem w dziedzinie ATEXu i technologii iskrobezpiecznych oraz praktyką dołową. Otwartość i skalowalność rozwiązań sprawiają, że system e-kopalnia jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań IT dla górnictwa na świecie. Podzielimy się naszymi osiągnięciami w tym zakresie podczas wrześniowych targów MINExpo International w Las Vegas.
System e-kopalnia współpracuje z maszynami wchodzącymi w skład kompleksu wydobywczego przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy załóg górniczych. Dzieje się tak dzięki znaczącemu ograniczeniu konieczności bezpośredniej, bieżącej obsługi maszyn i urządzeń. Ciągły monitoring oraz lepsza dostępność informacji umożliwia wcześniejsze reagowanie na zagrożenia i wyprowadzanie ludzi przed kulminacją czynników ryzyka. System przewidziany jest do podnoszenia bezpieczeństwa całego procesu wydobycia węgla w najtrudniejszych warunkach geologicznych.
- Maszyny pracujące w standardzie e-kopalnia mogą być objęte zarówno zaawansowanym monitoringiem wybranych parametrów pracy kompleksu, jak i monitoringiem wizyjnym (system kamer) na zbiorczej wizualizacji na stanowiskach dołowych oraz powierzchniowych - podkreśla wiceprezes Bednarz. - System umożliwia obserwację rozkładu ciśnienia w stojakach obudów ścianowych, parametrów pracy kombajnu ścianowego, w szczególności aparatury elektrycznej, podstawowych parametrów drgań i temperatury maszyn z elementami wirującymi. Wszystkie te sygnały połączeniem światłowodowym przesyłane są na powierzchnię kopalni do centrum dyspozytorskiego.
System e-kopalnia istnieje na rynku od kilku lat. Teoretycznie rzecz biorąc, gdyby takie rozwiązania zostały wdrożone powszechnie, to możliwe byłoby tzw. wydobycie bezzałogowe. Czy e-kopalnia przypadnie do gustu branży operującej w Ameryce Północnej i Południowej? Okaże się po targach w las Vegas.
Dodajmy, że odbiorcami produkowanego przez Famur sprzętu są nie tylko największe spółki węglowe w Polsce, ale także kontrahenci z całego świata. W 2006 roku firma zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2011 roku w wyniku podziału w formie dywidendy z Famuru zostały wydzielone grupy kapitałowe: Polska Grupa Odlewnicza i Zamet Industry, które zadebiutowały na GPW w październiku 2011 roku. Większościowym właścicielem Famur SA jest spółka TDJ SA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.