Nie tylko hutnictwo, geologia i górnictwo. Akademia Górniczo-Hutnicza przekształciła największy wydział uczelni - Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.
Od nowego roku akademickiego w Akademii funkcjonują dwa wydziały powstałe wskutek reorganizacji WEAIiE:
• Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej,
• Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
Siedzibą Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej będzie nadal gmach B-1. Dodatkowo w struktury tej jednostki włączona zostaje działająca wcześniej Międzywydziałowa Szkoła Inżynierii Biomedycznej. Natomiast siedzibą dla Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji jest nowo wybudowane Centrum Informatyki. Dziekanem nowego wydziału jest prof. Tadeusz Pisarkiewicz.
WIEiT będzie kształcił na trzech kierunkach studiów:
• informatyce,
• elektronice i telekomunikacji (również w języku angielskim),
• teleinformatyce.
- Strategia rozwoju Wydziału obejmuje priorytetowe kierunki, między innymi, technologie społeczeństwa informacyjnego, organizacji chmur obliczeniowych, szybkich sieci optycznych, globalnej komunikacji bezprzewodowej, zrównoważonego rozwoju, w tym systemy wbudowane w elektronice, elektronikę przemysłową, odnawialne źródła energii, sensorykę i nanotechnologię - wylicza Bartosz Dembiński, rzecznik AGH. - Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji planuje także wzmacniać współpracę i rozwijać nowe przedsięwzięcia ze ściśle współpracującymi z jednostką firmami, takimi jak m.in. Google, IBM, CISCO, Motorola, Delphi czy Comarch.
AGH od lat współpracuje z przemysłem i realizuje na jego rzecz płatne projekty. W 2011 r. dzięki temu wypracowała 27 mln zł zysku.
- Trzeba starać się, by pozyskiwać wsparcie finansowe z przemysłu oraz Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, bo właśnie z tych dwóch instytucji, finansujących badania naukowe, można otrzymać spore fundusze, ale by tak się stało, trzeba przedstawić bardzo dobre projekty grantowe - mówił portalowi górniczemu nettg.pl prof. Tadeusz Słomka, rektor-elekt Akademii
WEAIiE w swej poprzedniej postaci, w ubiegłym roku akademickim, miał 3,1 tys. studentów stacjonarnych i 730 studiujących poza systemem dziennym. Kadrę naukową przeorganizowanego wydziału tworzyło 550 pracowników naukowych i dydaktycznych. Od 1946 do 2012 r. WEAIiE wypuścił w świat ok.19 tys. absolwentów, 915 doktorów, 139 doktorów habilitowanych i 54 profesorów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.