Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wprowadziło od 1 września br. nową strukturę Oddziałów Obrotu Gazem i Oddziałów zajmujących się poszukiwaniem i eksploatacją złóż w Zielonej Górze i Sanoku - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.
PGNiG zazacza, że celem zmian jest przygotowanie się do sprostania silnej konkurencji jaka w wyniku liberalizacji pojawi się na rynku gazu oraz realizacja priorytetowego celu zapisanego w strategii rozwoju jakim jest znaczny wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.
Decyzja o wprowadzeniu zmian wynika też z konieczności podjęcia działań w celu utrzymania pozycji lidera na rynku polskim. Wraz z otwarciem polskiego rynku należy się spodziewać wzrastającej presji zewnętrznej na obniżenie kosztów. Przykład innych rynków europejskich wskazuje, że wejście konkurentów może doprowadzić do spadku udziałów rynkowych PGNiG.
W wyniku zmian uproszczono i spłaszczono struktury organizacyjne poprzez włączenie funkcjonujących dotychczas gazowni do struktur organizacyjnych OOG. W efekcie nastąpiła m.in.: centralizacja obsługi klientów biznesowych w oddziałach, zmniejszenie liczby stanowisk kierowniczych z 505 do 276 oraz przekształcenie jednostek odpowiedzialnych za koordynację obsługi klientów indywidualnych w gazowniach w regionalne biura handlowe, których terytorialny zakres działania będzie wykraczał poza dotychczasowe granice gazowni.
Równolegle z pracami dotyczącymi zmian w oddziałach obrotu, Spółka opracowuje i wdraża proces reorganizacji struktury departamentów i oddziałów zajmujących się poszukiwaniami i wydobyciem węglowodorów. Kluczową zmianą jest powołanie Oddziału Geologii i Eksploatacji, którego zadaniem będzie zarządzanie i koordynacja poszukiwań i wydobycia, w kraju i zagranicą. Zasadniczym celem zmiany jest wzrost efektywności poszukiwań i wydobycia. W ramach tego Oddziału nastąpi konsolidacja funkcji Geologii oraz Wierceń realizowanych dotychczas w Oddziałach w Sanoku i Zielonej Górze z departamentami w Centrali PGNiG SA zajmującymi się sprawami poszukiwań i wydobycia. Podstawową funkcją Oddziałów w Sanoku i Zielonej Górze pozostanie eksploatacja gazu z kopalń gazu należących do PGNiG oraz prowadzenie ruchu zakładów górniczych.
Procesowi zmian towarzyszy rozpoczęty kilka tygodni temu dialog społeczny prowadzony przez zarząd ze stroną społeczną. W ramach tego procesu zarząd podjął Uchwałę w sprawie Programu Dobrowolnych Odejść (PDO), który jest ofertą skierowaną do pracowników PGNiG SA ze szczególnym uwzględnieniem pracowników w wieku przedemerytalnym.
Kolejnym etapem zmian będzie dostosowanie wszystkich procesów biznesowych do nowej struktury, a także analiza i upowszechnianie najlepszych praktyk zarządzania w całym kraju. Na tym etapie nie przewiduje się grupowych zwolnień pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.