Nadal nie widać końca konfliktu płacowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W piątek 17 sierpnia związkowcy postanowili, że w środę 22 sierpnia będą wiecować pod siedzibą Spółki. W poniedziałek 20 sierpnia związkowcy mają sprecyzować, jak będzie przebiegał ów więc i czy zaserwują zarządowi JSW jakieś tzw. niespodzianki.
Niezorientowanym wyjaśnijmy, a pozostałym przypomnijmy, że spór zbiorowy toczy się o toczy się o 7-procentową podwyżkę płac w roku 2012 i o rewizję zasad zatrudniania nowo przyjmowanych pracowników. Negocjacje pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym a reprezentacją zarządu JSW zakończyły się fiaskiem. W lipcowych rozmowach pomiędzy stronami konfliktu żądania te zostały obniżone do 4,3 proc. z wyrównaniem od lutego tego roku. Zarząd zaproponował jednak wzrost płac o 2,8 proc. od sierpnia oraz wypłatę jednorazowej kwoty w wysokości 1,2 proc. stawek płac zasadniczych we wrześniu tego roku i nie wyrażał zgody na zmiany w umowach o pracę dla nowo przyjmowanych górników (nie obejmują ich, m.in., postanowienia Karty Górnika)...
- Zbieramy się dziś i ustalimy scenariusz środowej akcji. Przed tym spotkaniem nie mogę nic mówić o szczegółach - informuje portal górniczy nettg.pl Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW. - Organizując ten więc, chcemy przypomnieć zarządowi, że nie zamierzamy rezygnować z naszych żądań i nadal nie zgadzamy się na nieprzestrzeganie prawa pracy przez pracodawcę. Nie możemy dać przyzwolenia na a stałe obniżanie płacy realnej pracowników przy jednoczesnym wzroście wynagrodzenia członków Zarządu JSW SA i kierownictwa kopalń procent.
Związkowcy nie chcą mówić o ewentualnym strajku, który byłyby konsekwencją trwającego prawnie sporu zbiorowego. Wciąż czekają na decyzję Sądu Apelacyjnego w Katowicach rozpatrującego ich zażalenia na decyzję sądów pierwszej i drugiej instancji, który orzekły - na wniosek złożony przez zarząd JSW - że Międzyzwiązkowy Komitet miałby złożyć kaucję w wysokości ponad 20 mln zł na pokrycie strat finansowych wynikających z ewentualnego strajku.
Co prawda z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych jasno wynika, że skutków finansowych legalnego strajku nie można przenosić na jego organizatorów, to jednak...
- Dmuchamy na zimne, bo różnie może być. Przyznam, że dziwi nas, iż tak długo przychodzi nam czekać na odpowiedź na nasze zażalenie. Sprawa toczy się zbyt wolno - dodaje przewodniczący Kozłowski.
Ostatni wiec przed siedzibą zarządu JSW Komitet zorganizował 6 lipca. Związkowcy oflagowali stojący tam kombajn. Członkowie Komitetu głośno przedstawili swoje racje. Czy środowa demonstracja będzie powtórką tej ostatniej? O tym przekonamy się być może w poniedziałek 20 sierpnia, a z całą pewnością dwa dni później...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.