W należącej do Zakładów Energetyki Cieplnej w Katowicach elektrociepłowni Wieczorek w decydującą fazę wszedł montaż głównych urządzeń i instalacji technologicznych nowoczesnej jednostki, która w kogeneracji będzie wytwarzała energię elektryczną i ciepło. Inwestycję, pożyczką w wysokości przeszło 3,7 mln złotych, wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Budowa ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie na swoich miejscach posadowione są już dwa silniki gazowe o mocy cieplnej po około 1,5 MW każdy i mocy elektrycznej po około 1,4 MW, a także kocioł o mocy 6 MW. Nowoczesne agregaty będą spalały metan, ujmowany w kopalni Murcki-Staszic. W ciągu doby średnio około 15 tys. m sześć., czyli rocznie mniej więcej 5,5 mln m sześć. Tym samym tyle tego gazu - przypomnijmy: 21-krotnie bardziej przyczyniającego się do tzw. efektu cieplarnianego od dwutlenku węgla - nie trafi do atmosfery.
- Próby pomontażowe i wstępny rozruch instalacji są planowane na czwarty kwartał i przed końcem tego roku nastąpi jej pełne uruchomienie i zakończenie inwestycji - poinformował portal górniczy nettg.pl Roman Ludyga, specjalista w Dziale Ochrony Środowiska ZEC.
Inwestycja w EC Wieczorek ma, oczywiście, przede wszystkim wymiar biznesowy. Wytwarzane tu energia elektryczna i ciepło będą miały niemal pewnych odbiorców. Na ich liście są kopalnie obecnego właściciela spółki, czyli Katowickiego Holdingu Węglowego, ale też inni zewnętrzni odbiorcy przemysłowi i komunalni. Ale Krzysztof Chojnacki, wiceprezes zarządu ZEC eksponuje ekologiczny także wymiar przedsięwzięcia.
- Skojarzone wytwarzanie prądu i ciepła w gazowych agregatach zapewnia wyższą niż w rozdzielnym procesie sprawność przemiany energii. Mamy zatem do czynienia z oszczędnością energii pierwotnej. Finalizowany projekt pozwoli też na zmniejszenie zużycia wody. Bodaj zasadniczym walorem "wieczorkowej" instalacji - abstrahując już od kwestii górniczego bezpieczeństwa - będzie jednak wykorzystywanie gazu z odmetanowania kopalni Murcki-Staszic, a więc zamiana odpadowego dotąd produktu górniczej eksploatacji na użyteczny i atrakcyjny rynkowo towar. Zastosowanie czystszego w stosunku do węgla paliwa będzie się również łączyło ze zdecydowanym zmniejszeniem emisji do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów - tłumaczy.
Zapewne ta zwłaszcza okoliczność była nieobojętną dla decyzji zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o finansowym wsparciu przedsięwzięcia w postaci długoterminowej i niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 3 733 636 złotych z możliwością jej częściowego umorzenia. Umowa pożyczki została zawarta w połowie grudnia ubiegłego roku. Jej wartość w poważnym stopniu waży w kosztach całości inwestycji, albowiem z tego źródła pochodzi co czwarta wydana na ten cel złotówka.
W galerii: Elektrociepłownia Wieczorek, Katowice 1 sierpnia 2012 r. (zdjęcia Jarosław Galusek - portalgorniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.