W minionym tygodniu, od 24 do 26 lipca, w australijskim mieście Mackay odbyły się kolejne targi górnictwa Queensland Mining & Engineering Exhibition (Queenslandzkie Targi Górniczo-Maszynowe), w którch brały udział także polskie firmy.
Mackay to duże leżące nad Pacyfikiem miasto, liczące ponad 120 tys. mieszkańców. Leży ponad 960 km na północ od Brisbane, ponad 300 km na północ od Rockhampton i 390 km w kierunku północno-wschodnim od Emerald.
Słodkie miasto
Miasto Mackay znane jest jako cukrowa stolica Australii z uwagi na to ze produkuje ponad 1/3 australijskiego cukru z upraw trzciny cukrowej. Rozciągają się ogromne plantacje tej słodkiej trawy.
Ostatnio Mackay znane jest także jako brama wjazdowa do zagłębia węglowego Bowen Basin w centralnym Queensland. Zagłębie to jest największym obszarem tego surowca w Australii. Wydobywa się tu rocznie ponad 100 mln t węgla w 34 kopalniach. W rejonie tym wydobycie węgla na skalę przemysłową zaczęło się w 1971 r. w kopalni Goonyela.
Mackay z miasta słynącego z cukru przekształca się w miasto górnicze. Bardzo dużo firm świadczących usługi dla przemysłu wydobywczego ma w nim swoje bazy.
Mackay to także port węglowy i... turystyczna baza wypadowa do parku narodowego Eungela National Park, gdzie przy odrobinie szczęścia w górskiej rzece można zobaczyć dziobaki, na Wielką Rafę Koralową oraz do archipelagu Whitesunday Islands.
Tegoroczne targi górnictwa w Mackay odbyły już 10. raz z kolei. Organizowane są od 1993 r. co dwa lata.
Duże zainteresowanie
W 2010 r. w targach brało udział ponad 550 wystawców, co pokazuje, że zainteresowanie takimi imprezami wzrasta. Powodowane jest to zapewne natężeniem inwestycji w górnictwie w tym rejonie, wzrostem zapotrzebowania na górnicze maszyny, usługi, materiały i sprzęt pomocniczy oraz szkolenia pracowników. W ubiegłym roku Queenslandd Mining Expo w Mackay odwiedziło ponad 10 700 osób.
W tej edycji targów w Mackay pojawiło się ponad 650 wystawców, a wśród nich polskie firmy - Gonar produkujący narzędzia i sprzęt wiertniczy oraz KOPEX, który ma przedstawicielstwa w Australii w miastach Argenton (Nowa Poludniowa Walia) i Mackay (Queensland). Spółka Gonar ma nową bazę w Australii w Beresfild (Nowa Południowa Walia), a swoją główną siedzibę w Katowicach
Kopex produkuje w Australii elektryczne, samowyładowcze wozy górnicze shuttle car, służące do przewozu węgla z przodków kombajnowych do przenośników taśmowych.
Firmę Gonar w Mackay reprezentowali Stefan Król, szef rady nadzorczej, i Grzegorz Kwarciński, prezes zarządu.
Chiny dominowały
Na targach zauważyć można było dużo firm i przedstawicieli z Chin, państwa bardzo mocno wchodzącego na górnicze terytoria także w Australii. W czasie dni targowych odbyło się też wiele konferencji, m.in. na takie tematy, jak: zobowiązania górnictwa w zakresie ochrony środowiska; zatrudnianie w przemyśle wydobywczym tubylców - Aborygenów; kobiety w górnictwie; pomoc górnikom pracującym w systemie FIFO (dolatuj i odlatuj z miejsca pracy) i ich rodzinom.
Podczas targów można było także porozmawiać z przedstawicielami firmy Mastermyne, zatrudniającej polskich górników, gdyż firma ta posiadała swoje stanowisko na wystawie.
Szkoda, że KOPEX pokazywał na wystawie jedynie swój shuttle car, chociaż wiadomo, że firma ta oferuje także sprzęt do systemów ścianowych, kombajny chodnikowe i wiele innych typów maszyn i urządzeń stosowanych w górnictwie.
W czasie przygotowań do targów zanotowano rekordową liczbę chętnych do udziału w tej imprezie, dlatego miejscowe hotele i motele były przepełnione, a organizatorzy zmuszeni zostali do szybkiego organizowania dodatkowych miejsc noclegowych. Nad oceanem zbudowano tymczasowe pole kempingowe.
W galerii: targi górnictwa Queensland Mining & Engineering Exhibition (zdjęcia: Wacław Turek).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.