W dniach 22 do 27 lipca 2012 r., na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (aula Collegium Novum) odbyło się się IX Międzynarodowe Sympozjum na temat zagrożenia, zapobiegania i minimalizacji skutków wybuchów gazów i pyłów w przemyśle (IX International Symposium on Hazard, Prevention and Mitigation of Industrial Explosions - IX ISHPMIE), organizowane przez Główny Instytut Górnictwa.
Sympozjum było ważnym wydarzeniem dla wszystkich osób zajmujących się tematyką wybuchów w przemyśle. Tematyka sympozjum dotyczyła takich zagadnień jak: zapłon, rozprzestrzenianie płomienia, przejście z deflagracji do detonacji, tworzenie mieszaniny wybuchowej, kinetyka reakcji chemicznych, skutki wybuchów dla środowiska, propagacja fal ciśnienia, systemy zabezpieczające, ocena ryzyka. Omawiane były również tzw. case study, dotyczące najciekawszych zaistniałych zdarzeń. Podkreślono znaczenie komputerowego modelowania wybuchu i pożaru oraz konieczności jego oparcia na danych doświadczalnych. Referat plenarny omawiający kompleksowo problem wybuchów pyłów przemysłowych wygłosił prof. Rudolf Klemens z Politechniki Warszawskiej. Część referatów prezentowała zagadnienia wybuchów metanu i pyłu w górnictwie węgla kamiennego.
W sympozjum wzieło udział ok. 130 przedstawicieli jednostek naukowych i przemysłowych z całego świata, zajmujących się problemami spalania gazów i pyłów, ekspertów ds. zabezpieczeń instalacji i oddziaływania wybuchów przemysłowych na środowisko oraz przedstawicieli przemysłu - producentów urządzeń zabezpieczających. Ponad 80 referatów problemowych i dyskusje na temat bezpieczeństwa przemysłowego w gronie światowej klasy ekspertów były znakiem, że było ono ważnym wydarzeniem naukowym, które wyznaczyło dalsze kierunki badań tak w przemyśle jak i górnictwie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.