Polska powinna przedstawić Komisji Europejskiej poprawiony wniosek derogacyjny najpóźniej 1 stycznia 2013 r. - poinformował resort gospodarki. Chodzi o wniosek o przydział darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla dla elektrowni na lata 2013-19.
Derogacja, w kontekście ochrony środowiska, to zezwoleniem na dalsze działanie urządzenia emitującego zanieczyszczenia do atmosfery (np. kotła), przy spełnieniu innych standardów emisyjnych, o ile operator tego urządzenia zgodzi się na jego wyłączenie w określonym terminie.
Komisja Europejska zaakceptowała w połowie lipca polski wniosek o przydział darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla elektrowni na lata 2013-19, ale pod warunkiem metodologicznych poprawek w podziale. KE nie zaliczyła też 30 inwestycji do planu modernizacji energetyki.
"Polska zgłosi KE uwagi przekazane przez operatorów instalacji. Zgodnie z decyzją Komisji, nasz kraj powinien przedłożyć Komisji Europejskiej poprawiony wniosek derogacyjny najpóźniej 1 stycznia 2013 r." - napisano w komunikacie ministerstwa.
Resort wyjaśnił, że wszystkie instalacje zgłoszone przez Polskę (istniejące oraz o fizycznie rozpoczętym procesie inwestycyjnym), z wyjątkiem tych wymienionych w załączniku I i II Decyzji Komisji Europejskiej (6 instalacji - przyp. red) otrzymają nieodpłatne uprawnienia do emisji CO2.
"Warunkiem ich otrzymania jest wykonanie odpowiednich inwestycji, wymienionych w Krajowym Planie Inwestycyjnym (KPI) dołączonym do wniosku derogacyjnego. Zgodnie z decyzją KE przejściowy przydział bezpłatnych uprawnień na modernizację wytwarzania energii elektrycznej jest zależny od spełnienia warunków wskazanych w tym dokumencie" - podkreślono w komunikacie.
Ministerstwo Gospodarki podało, że instalacje wskazane w załączniku II punkt B (EC Rzeszów, EC Bielsko-Biała, EC Orlenu w Płocku i EC Oświęcim Synthosu - przyp. red) mogą w mniejszym stopniu otrzymać bezpłatne uprawnienia.
"Warunkiem jest wprowadzenie zmiany we wniosku derogacyjnym polegającej na wyłączeniu z przydziału tej części instalacji, która została rozbudowana po 30 czerwca 2011 r." - napisano.
Resort wyjaśnił, że w załączniku III do decyzji KE, wskazane zostały te pozycje KPI, które nie mogą zostać wykorzystane do rozliczenia nieodpłatnych uprawnień do emisji.
"Nie wyklucza to jednak rozliczenia uprawnień przy pomocy nakładów na inne zadania inwestycyjne wskazane w KPI".
Na liście, w załączniku III decyzji, znalazło się 30 instalacji, w tym m.in. planowane przez PGE
• dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oraz blok w Elektrowni Turów,
• nowy blok w Elektrowni Kozienice z grupy Enea,
• blok gazowy w Stalowej Woli budowany przez Tauron i PGNiG,
• planowany przez Tauron blok w elektrowni Jaworzno,
• blok gazowy w Elektrowni Blachownia,
• bloki w EC Tychy i Katowice oraz
• inwestycja w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.