Jest już dostępna 48. edycja "Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce", opublikowana przez Państwowy Instytut Geologiczny. Jak poinformował portal nettg.pl PIG zmianie uległ system zbierania danych stanowiących podstawę sporządzenia bilansu, a przedsięwzięcie to po raz pierwszy zostało zrealizowane przez Instytut samodzielnie, jako zadanie państwowej służby geologicznej.
"Te i inne zmiany są w znacznej mierze efektem wejścia w życie nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 r. (Dz. U. Nr 163, poz. 981), ale także owocem wysiłku podjętego przez Instytut, aby dane dotyczące stanu krajowej bazy zasobowej zostały przedstawione szybko, rzetelnie oraz w sposób przystępny jak najszerszemu gronu odbiorców" - czytamy w komunikacie Państwowego Instytutu Geologicznego..
Według najnowszych danych, aktualnych na 31 grudnia 2011 r. powierzchnia Górnośląskiego Zagłębia Węglowego w granicach Polski szacowana jest na około 5600 km kw. i:
• złoża eksploatowane zajmują aktualnie około 1106 km kw.(czyli około 20 proc. powierzchni),
• złoża rezerwowe o zasobach rozpoznanych szczegółowo (w kategorii C1) zajmują 622 km kw. (11 proc.),
• złoża rezerwowe o zasobach rozpoznanych wstępnie (kat. C2 i D) - 515 km kw. (9 proc.),
• złoża wyeksploatowane lub zaniechane - 842 km kwadratowych (15 proc.).
Około 23 proc. powierzchni (1291 km kw.) zajmują obszary perspektywiczne, gdzie oszacowano zasoby występujące w strefie głębokości do ok. 1250-1 300 m. Pozostałą część zagłębia zajmują głównie obszary o zasobach prognostycznych i o nadkładzie większym od 1000 m oraz peryferyjne części zagłębia bez perspektyw zasobowych. Obecnie 80,2 proc. udokumentowanych zasobów bilansowych polskich węgli kamiennych występuje w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.
W Lubelskim Zagłębiu Węglowym działa jedna kopalnia - Bogdanka. Przyjmuje się około 9100 km kw. jako obszar o zdefiniowanych perspektywach złożowych i:
• złoża udokumentowane zajmują obszar 1022 km kw.,
• złoże eksploatowane ma 77 km kw. powierchni, co stanowi 0,8 proc. obszaru całego zagłębia,
• złoża rezerwowe rozpoznane szczegółowo zajmują obszar 339 km kw.,
• złoża rozpoznane wstępnie mają powierzchnię 606 km kw.
Obszary prognostyczne i perspektywiczne w LZW zajmują powierzchnię 4730 km kwadratowych. Z kolei zasoby bilansowe węgli w LZW, stanowią około 20,9 proc. polskich zasobów bilansowych węgla kamiennego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Te dane niewiele mówią. Co z tego jest podana powierzchnia zasobów jak nie wiadomo ile tego węgla jest w pionie (np. 500km. kw, a miąższość pokładu - 20cm :D). Zasoby bilansowe podaje się w tonach!