Co roku kilkuset studentów z czterech uczelni kształcących kadry dla górnictwa praktykuje w zakładach górniczych. Najczęściej decydują się na praktyki w górnictwie podziemnym: węgla kamiennego i rud miedzi. Wakacyjne zajęcia pod ziemią ze studentami prowadzone są na podstawie wieloletnich umów zawieranych pomiędzy uczelniami i spółkami górniczymi.
Praktyki w ZG Janina i ZG Sobieskim, kopalniach należących do Południowego Koncernu Węglowego, w te wakacje zaliczy 24 studentów, w zdecydowanej większości z Akademii Górniczo-Hutniczej.
- Praktyki zawodowe odbywać się mogą wyłącznie na podstawie umowy (porozumienia) pomiędzy uczelnią a PKW SA, zgodnie z załączonym i zatwierdzonym programem praktyk. Są to studenci w większości studiujący podziemną eksploatację złóż. Każdy student zainteresowany praktyką w naszych zakładach górniczych może liczyć na pozytywną odpowiedź po złożeniu podania o praktykę do zarządu PKW - podkreśla Beata Wróbel, rzeczniczka PKW.
Student przed rozpoczęciem praktyk przechodzi odpowiednie szkolenie BHP. Poddawany jest badaniom lekarskim i na ich podstawie dopuszczany jest do praktykowania.
- W okresie praktyki opiekun ze strony zakładu górniczego nadzoruje realizację programu oraz pomaga rozwiązywać wszelkie problemy z którymi spotyka się student. Bardzo często jest to jego pierwszy kontakt z górnictwem i pracą w warunkach dołowych. Zjazdy pod ziemię organizowane są zawsze pod opieką doświadczonego pracownika, który przekazuje mu w trakcie pobytu pod ziemią wiele informacji przydatnych w tych warunkach - relacjonuje rzeczniczka PKW. - Wielu studentów decyduje się na pisanie pracy dyplomowej w oparciu o doświadczenia zdobyte w trakcie praktyk w naszych zakładach górniczych. Zawsze otrzymują niezbędną pomoc w uzyskaniu materiałów do jej napisania.
Studenci za okres praktyki w kopalniach PKW nie otrzymują wynagrodzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.