Uruchomiony z inicjatywy Komisji Krajowej NSZZ Solidarność serwis internetowy poświęcony walce z rządowym pomysłem podniesienia wieku emerytalnego wzbogacił się o dodatkowy dział - informuje górnicza Solidarność.
Teraz każdy może błyskawicznie sprawdzić, jak głosowali posłowie - zarówno w sprawie referendum emerytalnego, jak i samej "reformy" podwyższającej wiek emerytalny do 67. roku życia, a ostatnio: przyjętej dwa tygodnie temu kontrowersyjnej ustawy utrudniającej organizację manifestacji - czytamy w związkowym komunikacie.
Powstanie serwisu (zobacz link), gdzie publikowane będą imienne wyniki sejmowych głosowań w najważniejszych sprawach społecznych, zapowiedział kilka miesięcy temu przewodniczący Komisji Krajowej "S" Piotr Duda.
- Żaden poseł działający na szkodę pracowników nie będzie anonimowy. Będziemy piętnować ich działania w sprawach społecznych, aby wyborcy wiedzieli jak się zachować przy kolejnych wyborach - zaznaczał wówczas lider Związku.
Najświeższa informacja dotyczy decyzji posłów w sprawie nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych, która - zdaniem związkowców z "S" - "poważnie ogranicza jedno z podstawowych praw obywatelskich w demokratycznym państwie, jakim jest możliwość swobodnego manifestowania swoich poglądów".
- Przyjęte dwa tygodnie temu rozwiązania dają samorządom prawo do wydania nakazu przeniesienia demonstracji w inne miejsce lub jej organizacji w innym czasie, jeżeli wcześniej ktoś zgłosił zgromadzenie w tym samym miejscu lub o tej samej porze. Każda manifestacja będzie musiała mieć swojego przewodniczącego, na którego spadnie odpowiedzialność finansowa za ewentualne szkody powstałe z winy demonstrantów - wyjaśnia Solidarność w komunikacie.
Nowelizacji ustawy od początku przeciwna jest cała opozycja parlamentarna - Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Solidarna Polska.
Specjalne stanowisko w tej sprawie wydał NSZZ Solidarność.
- Wprowadzone zmiany nadają urzędnikom uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywateli. Przepisy te zostały zmienione w taki sposób, aby praktycznie uniemożliwić zorganizowanie legalnej manifestacji - czytamy w dokumencie przyjętym przez Komisję Krajową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie przewodniczacy P Duda, a kiedy NSZZ Solidarność wyda oświadczenie dotyczące legalnego strajku w KWK "Budryk" S.A. w 2007/2008rr. Strajku spontanicznego, uprawnionego i legalnego przeciw warunkom na jakich chciano górników z Budryka przejąć przez JSW S.A. Strajk kilkuset pracowników trwał 50 dni natomiast NSZZ Solidarność JSW zamiast wesprzeć słuszny protest górników wspierała antypracownicze działania prezesa J Zagórowskiego. Natomiast przewodniczący budrykowskiej NSZZ Solidarność A. Powała pod koniec strajku, by przypodobać się J Zagórowskiemu, na masówce w stołówce PUS w obecności kilkuset osób (tych co bali się strajkować) wzywał siły Policyjne aby strajk załatwili. W lipcu 2012r w sądzie w Mikołowie rozpoczęła się rozprawa przeciwko ówczesnemu prezesowi P. Bojarskiemu i pozostałym członkom zarządu KWK "Budryk" S.A. o to że złamali oni ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych odmawiając podjęcia rokowań ze związkami które wszczęły spór zbiorowy. Jeżeli pan Przewodniczący P Duda potrzebuje więcej informacji, aby wydać stosowne oświadczenie odsyłam do ZZ Kadra w KWK Budryk.