II Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi odbywa się (15-17 lipca) w Lubinie z udziałem przedstawicieli nadzoru górniczego. Podczas trzydniowych obrad poruszane są najistotniejsze problemy dla przyszłości górnictwa miedziowego. Dużo uwagi poświęca się płaszczyznom współpracy ośrodków naukowo-badawczych z przedsiębiorstwami górniczymi i innymi firmami działającymi na rzecz górnictwa.
- W górnictwie miedzi wydobycie prowadzone jest na bardzo dużych głębokościach. Ma to przełożenie na ryzyko prowadzenia robót górniczych. W zakładach KGHM Polska Miedź SA występują zagrożenia techniczne, związane z urządzeniami i maszynami oraz zagrożenia naturalne. Nie sposób porównywać tych zagrożeń, ani metod ich zwalczania, do zagrożeń występujących w kopalniach węgla kamiennego. Wynika to z odmiennych warunków geologicznych. Światowe górnictwo miedziowe może się sporo uczyć od KGHM Polska Miedź. To lider w godzeniu wyników produkcyjnych z minimalizacją ryzyka i poprawą warunków pracy załog - powiedział w kongresowych kuluarach Piotr Litwa, prezes WUG.
Józef Koczwara, dyrektor Departamentu Energomechanicznego WUG podczas środowych (18 lipca) obrad przedstawi wymagania i przepisy, które muszą spełniać maszyny, materiały i środki stosowane w podziemnych kopalniach rud miedzi. W kontekście zdarzających się wypadków i występujących zagrożeń mówić będzie, że miejscem newralgicznym każdej maszyny, decydującym o bezpieczeństwie obsługi, jest stanowisko operatora. Stosowane konstrukcje ochronne uratowały już niejednemu operatorowi życie.
Zgodnie z zabiegami nadzoru górniczego większa będzie odpowiedzialność i wymogi stawiane geofizykom górniczym w podziemnych zakładach górniczych. Stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania ich specjalistycznych czynności od stycznia 2012 r. odbywa się w drodze świadectwa wydanego przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Podczas II Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi zmiany w przepisach dotyczących kwalifikacji geofizyków przedstawi Adam Mirek, dyrektor Departamentu Górnictwa WUG.
- Kontrole stanu zagrożeń obejmują monitorowanie zagrożenia tąpaniami, w skład którego wchodzą w szczególności: system sejsmoakustyczny, system sejsmologiczny - podkreśla dyrektor Mirek.
W kongresowych obradach uczestniczy kilkuosobowa delegacja nadzoru górniczego, na czele z prezesem WUG Piotrem Litwą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.