Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego przyjęła projekt sprawozdania w sprawie rozporządzenia o Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), którego sprawozdawcą jest z ramienia Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.
Otrzymał on tym samym mandat Parlamentu do negocjacji z Radą, czyli państwami członkowskimi oraz Komisją Europejską nad ostatecznym kształtem tego funduszu - informuje biuro poselskie Jana Olbrychta.
- Najważniejszym wynikiem dzisiejszego (16 lipca) głosowania jest to, że przyszli beneficjenci polityki spójności otrzymali wyraźny sygnał, na co będą mogły zostać przeznaczone w regionach środki europejskie po 2013 roku. Bardzo cieszy mnie, że posłowie poparli zdecydowaną większość moich propozycji i udało nam się przyjąć tekst, który umożliwi państwom członkowskim bardziej elastyczne podejście przy definiowaniu przyszłych programów operacyjnych - podkreślał po głosowaniu Jan Olbrycht, który pracuje od kilku miesięcy nad stanowiskiem ParlamentuEuropejskiego dotyczącym tych zapisów.
Opowiada się przede wszystkim zazwiększeniem elastyczności co do wyboru inwestycji, które mogą byćfinansowane z EFRR tak, by regiony i miasta mogły dostosować swój wybórdo specyficznej sytuacji terytorialnej na danym obszarze. Proponuje w tymzakresie między innymi rozszerzenie zakresu wsparcia o takie elementy jakinfrastruktura kulturalna, sportowa i turystyczna oraz nie limitowaniewsparcia EFRR na rzecz inwestycji produkcyjnych wyłącznie do małych iśrednich przedsiębiorstw.
W odniesieniu do inwestycji w infrastrukturęzapewniającą podstawowe usługi z dziedzinie środowiska, transportu itechnologii informacyjno-komunikacyjnych opowiada się za wspieraniem ichrównież w regionach lepiej rozwiniętych.W październiku ubiegłego roku Komisja Europejska opublikowała swojepropozycje dotyczące kształtu polityki spójności na lata 2014-2020.Zawiera ona szereg aktów legislacyjnym, między innymi projekt rozporządzenia o Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego, największego z funduszy strukturalnych.
Określa ono między innymi zasady oraz zakres tematyczny dla inwestycji, które mogą być współfinansowane w Polsce w następnej perspektywie finansowej, czyli w latach 2014-2020. Na lata 2007-2013 Polska otrzymała z Brukseli w ramach politykispójności 67 mld euro - środki z Europejskiego Funduszu RozwojuRegionalnego stanowią około połowę z tej kwoty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.