W Wyższym Urzędzie Górniczym gościła 12-osobowa delegacja Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Energii Republiki Albanii. Zabrali ze sobą tekst obowiązującej w Polsce od 1 stycznia br. ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz schemat organizacyjny WUG. Delegacji przewodniczył Refik Spahiu, dyrektor Urzędu Górniczego w Tiranie.
Czego Albańczycy mogą się nauczyć od Polaków w dziedzinie górnictwa?
Nasz Urząd Górniczy jest instytucją bardzo młodą. Nie posiadamy tak ogromnych doświadczeń jak Polacy. Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach to instytucja ciesząca się ogromnym prestiżem, nie tylko zresztą w Polsce, ale w całej Europie, a nawet na świecie. Nas czeka teraz tworzenie nowego prawa górniczego i przyjechaliśmy zobaczyć, jak problem górniczej legislatywy uregulowany jest w Polsce.
Jakie przepisy na pewno uda się przetransponować z polskiego Prawa geologicznego i górniczego do albańskiego?
Pewnie te dotyczące bezpieczeństwa pracy. To jest niezwykle istotna kwestia w dzisiejszych czasach. Chcę jednak zwrócić uwagę na fakt, że polskie przepisy zostały już zunifikowane z prawem europejskim. I to jest dla nas bardzo ważne. Mamy gwarancję, że korzystamy z dobrych wzorców. W Katowicach spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem, a eksperci z dziedziny Prawa geologicznego i górniczego wiele nam pomogli.
Jakie surowce są obecnie eksploatowane w Albanii?
Wydobywamy węgiel, miedź, chrom, rudy żelaza, nikiel, kamień, żwir, kobalt i piasek. Przeważają głębinowe zakłady górnicze, podobnie jak w Polsce. Chciałbym jednak podkreślić, że kompetencje naszego Urzędu Górniczego w Tiranie nie dotykają spraw związanych z geologią. Tym zajmuje się inny wyspecjalizowany urząd. Podobnie - nie obejmujemy swym nadzorem zakładów wydobywczych ropy naftowej. W sumie nadzorujemy ponad 1400 zakładów wydobywczych, zatrudniających około 28 tysięcy pracowników.
Kompetencje urzędów polskiego i albańskiego różnią się więc od siebie.
Tak, te różnice są wyraźne. Sądzę, że z czasem sytuacja się zmieni. Proszę wziąć pod uwagę fakt, że Albania znajduje się wciąż jeszcze w fazie transformacji ustrojowej. Nasza gospodarka i przemysł ulegają przeobrażeniom. Kopalnie zostały już w większości sprywatyzowane. Poza tym powstały zupełnie nowe zakłady górnicze, eksploatujące azbest i sól. Wiele zagadnień prawnych trzeba zatem dostosować do zmieniającej się rzeczywistości.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.