Warszawa już po raz kolejny stała się centrum europejskiej debaty o przyszłości narzędzi ochrony klimatu. Tym razem przy okrągłym stole spotkali się eksperci z Polski i Niemiec. Organizatorem wczorajszego (12 lipca) spotkania było Ministerstwo Środowiska, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) oraz Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW Berlin).
Eksperci dyskutowali, jak wspierać innowacyjne technologie niskoemisyjne? Jak zapobiegać ucieczce emisji do krajów nie objętych ETS? Strona polska przedstawia krajowe doświadczenia i specyfikę wdrażania ETS w naszym kraju.
- Zmiany klimatu to wyzwanie globalne i na takim poziomie powinniśmy z nim walczyć. ETS jest obecnie jednym z najskuteczniejszych narzędzi redukcji emisji CO2. Ale są rzeczy, których rynkowy system taki jak ETS nie załatwi. Dlatego konieczna jest dyskusja o jego przyszłej roli i sposobach ulepszenia. Polska proponuje wiele metod na usprawnienie funkcjonowania systemu. Wśród nich znajdują się m.in. rozszerzenie ETS poza kraje Unii Europejskiej, objęcie systemem nowych sektorów gospodarki, czy powrót do benchmarkowego rozdziału uprawnień w energetyce - stwierdził Marcin Korolec, minister środowiska.
Podsumowując spotkanie, minister poodziękował wszystkim przybyłym ekspertom.
- Cieszę się, że Warszawa, po raz kolejny, jest centrum ważnych europejskich debat. Polsce zależy na otwartej rozmowie o możliwościach i ograniczeniach różnych państw członkowskich w tym obszarze. To konieczny krok do zrobienia w Europie na drodze do konsensusu w sprawie skutecznych metod walki ze zmianami klimatu na forum globalnym - podsumował minister środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.