Podczas czerwcowego Grand Prix Europy Formuły 1 w Walencji użyto metodyki opracowywanej w ramach projektu ValeuSec, służącej zabezpieczeniu imprez masowych. W projekcie tym uczestniczy Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Nad całością czuwał Departament Policji Walencji, który - wraz z ośmioma innymi instytucjami i jednostkami naukowymi - uczestniczy w przedsięwzięciu. Projekt realizowany jest w ramach 7. Programu Ramowego UE przez instytucje i jednostki naukowe z Niemiec, Finlandii, Norwegii, Hiszpanii, Izraela oraz Polski.
Celem ValueSec jest opracowanie narzędzia, wspomagającego podejmowanie decyzji dotyczących zabezpieczeń. Ma ono służyć podmiotom zajmującym się planowaniem strategicznym w zakresie bezpieczeństwa w takich dziedzinach, jak ochrona obywateli, zarządzanie kryzysowe, administracja publiczna, zdrowie, sfera bankowości i ubezpieczeń, ochrona infrastruktury krytycznej-paliwowo-energetycznej, telekomunikacyjnej i transportowej, a więc wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo jest kwestią kluczową. Pozwoli również na analizę ekonomicznych i społecznych kosztów i korzyści, związanych ze środkami bezpieczeństwa stosowanymi na obszarze Europy.
- Mieliśmy okazję po raz kolejny sprawdzić, jak wypracowane w ramach projektu rozwiązania sprawdzają się w warunkach rzeczywistych. Warto dodać, że specyfika imprezy i miejsca - Grand Prix Europy w Walencji jest wyścigiem ulicznym, obserwowanym przez tysiące kibiców sportów motorowych - stawia najwyższe wymagania wobec instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa - zwraca uwagę dr inż. Andrzej Białas, menedżer projektu w Instytucie EMAG.
Nowatorska metodyka doboru zabezpieczeń, z uwzględnieniem redukcji ryzyka i analizy kosztów, spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem hiszpańskich mediów, które poświęciły jej wiele publikacji.
Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest instytutem badawczym zajmującym się kompleksowym opracowywaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych urządzeń, systemów oraz technologii. Instytut specjalizuje się - m.in. w systemach bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych, aparatury, systemów automatyki kontroli parametrów jakościowych węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.