Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, wraz z partnerami w konsorcjum, otrzymała status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w dziedzinie nauk fizycznych - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik uczelni Bartosz Dembiński.
W czwartek 12 lipca z rąk Premiera RP Donalda Tuska oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Barbary Kudryckiej, wyróżnienie to odebrali w Warszawie Rektor AGH Prof. Antoni Tajduś oraz Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH Prof. Wojciech Łużny.
- KNOW to pierwszy w Polsce program wspierania najlepszych jednostek naukowych. Każda z nich otrzyma 50 mln zł dodatkowego finansowania. Przyznawanie statusu KNOW najlepszych uczelniom i ośrodkom naukowym to jeden z filarów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku - wyjaśnia Dembiński.
Jak informuje MNiSW, najważniejszym celem reformy była zmiana zasad finansowania nauki w Polsce i wspieranie najlepszych jednostek naukowych w dalszym realizowaniu projektów badawczych i kształceniu młodych naukowców.
Status KNOW otrzymały:
- Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych,
- Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego "Materia-Energia-Przyszłość". Liderem konsorcjum jest Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. W jego skład wchodzą także: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Wydział Chemii UJ, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie oraz Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie,
- Warszawskie Akademickie Konsorcjum Chemiczne,
- Konsorcjum Naukowe Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Farmakologii PAN,
- Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
- Centrum Badań Innowacyjnych w Białymstoku.
Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w pierwszej edycji konkursu wyłoniono sześć jednostek w dziedzinie nauk ścisłych (nauki matematyczne, fizyczne oraz chemiczne) oraz w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej.
Jednostki flagowe polskiej nauki wyłoniła specjalna komisja ekspertów złożona z polskich i zagranicznych uczonych. Łącznie było to 24 naukowców - 6 z Polski i 18 z najlepszych ośrodków naukowych na świecie. Członkowie komisji oceniali m.in. potencjał naukowy jednostek i ich pracowników, międzynarodowe wskaźniki publikacji i cytowań, realizowane granty badawcze, wdrożenia i patenty, współpracę z otoczeniem gospodarczym oraz plan naukowego rozwoju.
Według informacji przekazanych przez uczelnię, status KNOW gwarantuje specjalne dofinansowanie w latach 2012 - 2017. Co roku każdy KNOW otrzyma do 10 mln zł m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.