Komisja ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) debatowała w czwartek (12 lipca) nad propozycją nowej unijnej dyrektywy o energetycznej efektywności - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro poselskie eurodeputowanego Bogdana Marcinkiewicza.
Podczas dyskusji Marcinkiewicz podkreślił gotowość Polski do popierania Energy Roadmap 2050, ale przy jednoczesnym wypracowaniu rozwiązania równomiernego podziału kosztów w realizacji wytyczanych celów.
- Nie przyjęcie takiego kierunku działań może skutkować znaczącym wzrostem cen wytwarzanej energii, wzrostem cen uprawnień do emisji oraz niepewność w zakresie opłacalności preferowanych technologii - zaznaczył Marcinkiewicz.
- Przyjęta dotychczas polityka i wypracowane rozwiązania w znaczny sposób obciążają produkcję energii z paliw kopalnych, przy jednoczesnym znacznym wsparciu dla odnawialnych źródeł energii. Proponowana Energy Roadmap 2050 przewiduje dalsze pogłębienie się tego procesu i wydaje się dążyć do marginalizacji znaczenia roli paliw kopalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty - dodał eurodeputowany.
Poseł podkreślił jednak, że samodzielna polityka redukcji UE bez współpracy energetycznej z największymi hegemonami węgla na świecie skazana jest na porażkę.
- W dalszych dyskusjach nad kierunkami długoterminowej polityki energetycznej UE należy podkreślać, że przedstawienie oceny skutków jedynie na poziomie całej Wspólnoty nie daje rzeczywistego obrazu skali koniecznych zmian oraz ich kosztów dla poszczególnych państw. Dlatego też nieodzowne wydaje się przestawienie wpływu proponowanych scenariuszy na poszczególne państwa członkowskie, a także uwzględnienie tych różnic w przyszłych działaniach - zakończył Marcinkiewicz.
Zdaniem posła w dokumencie powinny znaleźć się zapisy, które przedstawiałyby korzystne wykorzystanie rodzimych złóż surowców energetycznych szczególnie węgla i gazu ziemnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.