Mamy cenowy dołek. Nadpodaż węgla na rynku światowym oraz stały poziom zapotrzebowania spowodowały spadek cen węgla - koksowego i energetycznego - do najniższego poziomu od kilku lat.
- Cena węgla koksowego wysokiej jakości (hard) obniżyła się prawie o 1/3 w przeciągu ostatniego roku, a prognozy na najbliższe miesiące nie są zbyt obiecujące. Według serwisu Platts, cena węgla koksowego obniży się w ciągu roku do 213 dolarów za tonę, a w 2014 roku spadnie do 205 dolarów. Głównym powodem takiej sytuacji będzie rosnąca podaż. W zakresie węgla energetycznego, zdaniem obserwatorów, wygląda na to, że ceny osiągnęły najniższy poziom i nie powinny kontynuować trendu zniżkowego - dzieli się przemyśleniami Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.
Optymistą nie jest Jerzy Galemba, analityk Węglokoksu, który wskazując na spowolnienie gospodarcze, spadek koniunktury w przemyśle stalowym oraz nadwyżkę węgla energetycznego na rynku, nie dostrzega w najbliższych miesiącach możliwości wzrostu cen.
Polska nie leży w próżni i sytuacja na światowych rynkach z pewnością wpłynie na kondycję rodzimych producentów węgla, tym bardziej, że tak skomplikowana jak górnictwo branża potrzebuje sporo czasu na dostosowanie podaży do popytu. Możliwe, że w najbliższych latach polskie górnictwo nie osiągnie miliardowych zysków, do których przywykł budżet państwa. Wartością, która się nie zmieni, pozostanie jednak bezpieczeństwo energetyczne, które sektor zapewnia Polsce. A koniunktura - jak pokazuje wieloletnie doświadczenie - kołem się toczy.
Zapasy węgla rosną nie tylko w portach ARA, ale też na zwałach polskich kopalń. Zwiększona podaż wpływa na spadek cen na rynkach światowych.
Więcej: Sinusoida na rynku węgla kamiennego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.