Ministerstwo Gospodarki jest beneficjentem "Programu operacyjnego innowacyjna gospodarka", którego istotny element stanowi branżowy projekt promocji maszyn i urządzeń górniczych. Po raz pierwszy od kilkunastu lat rząd polski zamierza przeznaczyć spore środki na promocję tej gałęzi przemysłu. Do dyspozycji resortu jest 13 mln zł.
Program potrwa do wiosny 2014 roku. W tym czasie Konsorcjum Górnictwo Polskie, w skład którego wchodzą: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Technika Górnicza oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, przeprowadzi szereg działań w ramach spójnego planu promocji branży górniczej w kraju i za granicą. Kampania obejmuje swym zasięgiem takie kraje jak: Rosja, Indie, Chiny, Chile, Kazachstan, Argentynę i Wietnam.
Firma uczestnicząca w programie może uzyskać do 75 proc. refundacji wydatków poniesionych z tytułu udziału w imprezach targowych, lecz pod warunkiem, że zadeklaruje udział przynajmniej w połowie zaplanowanych zdarzeń promocyjnych. Refundacji podlegają m.in.: wynajem powierzchni wystawienniczej, zabudowy jej powierzchni, transport i spedycję eksponatów, wreszcie wydatki na promocję, opłacenie kosztów podróży i hoteli.
Obecnie Ministerstwo Gospodarki przyjmuje wnioski od przedsiębiorców, którzy mają zamiar wziąć udział w programie. Kopie zgłoszeń należy kierować również do Krajowej Izby Gospodarczej, lidera Konsorcjum.
Lista zakwalifikowanych podmiotów znana będzie najpóźniej we wrześniu br.
Pierwsza misja gospodarcza przedstawicieli producentów maszyn i urządzeń górniczych uda się w grudniu br. do Chin.
Warto również wspomnieć, że we wrześniu br. polskie firmy branży górniczej zaprezentują się na targach w Doniecku.
- Ukraina nie jest objęta programem promocyjnym, ale zainteresowanie tym kierunkiem jest spore, dlatego na Ukrainę warto będzie się wybrać - zapewnia Agata Borkowska-Zielińska, wiceprezes Polskiej Techniki Górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.