W poniedziałek (9 lipca) przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Gospodarki spotkali się z władzami Narodowego Centrum Badań Jądrowych, by omówić efektywność rozwiązań finansowych i organizacyjnych, które zapewnią sprawne funkcjonowanie tej instytucji - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu.
Utworzenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. miało powołać do życia silną i konkurencyjną instytucję badawczą, która obok działalności stricte naukowej będzie także z powodzeniem pełnić rolę zaplecza eksperckiego dla wdrażania energetyki jądrowej w Polsce.
Okres jaki upłynął od utworzenia NCBJ jest jeszcze stosunkowo za krótki, by ocenić korzyści z niego płynące, tym niemniej kierownictwo ministerstwa uznało za niezbędne przeprowadzenie rozmów na ten temat z dyrekcją instytutu i prezydium rady naukowej.
Według oceny resortu, finansowanie publiczne dla NCBJ w ostatnich latach nie zmalało, mimo ograniczenia dotacji na działalność statutową. Centrum zostały przyznane dodatkowe środki, m.in. na zadania związane z procesem połączeniowym Instytutu Problemów Jądrowych i Instytutu Energii Atomowej Polatom.
Podczas spotkania przedyskutowano rozwiązania, które powinny przynieść efekt synergii i uczynić z Centrum silną i konkurencyjną instytucję badawczą, która w przyszłości z powodzeniem będzie pełnić rolę tzw. Technical Support Organization dla wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.