Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego, zajmujące się m.in. pielęgnacją najcenniejszych przyrodniczych obiektów w zabytkowym parku Donnersmarcków, otrzymało dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. pochodzące z dotacji 40 tys. zł posłuży na renowację alei lipowej łączącej pałac z pobliskim parkiem.
Park wraz z budynkami kościoła, folwarku i cmentarzem oraz pobliskimi terenami leśnymi tworzy unikalną i dobrze zachowaną kompozycję przestrzenną. Aleja lipowa w Nakle Śląskim od 1997 r. jest uznawana za pomnik przyrody. Choć posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i estetyczne, wymaga gruntownych prac konserwacyjno-pielęgnacyjnych.
Ostatni raz prace takie wykonano w tym miejscu dziewięć lat temu. Teraz stan alei zagraża nie tylko jej trwałości, ale wręcz bezpieczeństwu ludzi. Połamane konary, przerośnie i zaniedbane korony drzew wymagają pilnych zabiegów i cięć pielęgnacyjnych, przywracających temu miejscu dawny urok traktu spacerowego, założonego przez przedstawicieli słynnego rodu Donnersmarcków. Prace konserwacyjne rozpoczną się bezpośrednio po zakończeniu okresu lęgowego ptaków, tzn. w połowie września, i potrwają do końca października.
W Polsce tego typu obiekty przyrodnicze są objęte ochroną prawną od XV wieku. Szacuje się, że w kraju jest zarejestrowanych ok. 40 tys. obiektów uznawanych za pomniki przyrody żywej. Najczęściej są to okazałe drzewa, ich grupy lub aleje. Na Śląsku, według danych GUS, znajduje się niewiele, bo niespełna 2 tys. takich zabytków, a wśród nich tylko 34 aleje.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.